Miejska woda zdrożeje o 5 zł

KAP
opublikowano: 17-10-2016, 10:50

Mieszkańcy mniejszych miast zapłacą za wodę o 1,5 zł drożej miesięcznie, dużych — znacznie więcej.

Na posiedzenie Rady Ministrów trafi projekt prawa wodnego, przewidujący m.in. podniesienie stawek za pobór wody dla przemysłu oraz indywidualnych odbiorców. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie oszacowała już poziom podwyżek. Przyznaje, że zgodnie z obietnicą resortu środowiska dla 4-osobowej rodziny woda podrożeje średnio o 2,50 zł miesięcznie, czyli o około 5 proc.

To mniej, niż pierwotnie planowano. W poprzedniej wersji projektu resort środowiska proponował stawki oznaczające podwyżkę cen wody średnio o 17 proc. Wzbudziło to jednak protest przedsiębiorców i samorządów, więc obiecał poskromić apetyt. 

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie podkreśla jednak, że ceny nie dla wszystkich będą jednakowe. Podwyżki mocniej odczują mieszkańcy dużych miast.

- W największych aglomeracjach, czyli w miastach, w których mieszka powyżej 500 tys. mieszkańców, stanowiących 13 proc. ludności kraju, opłaty wzrosną o 0,40 zł za m sześc. Wzrost miesięcznego obciążenia za wodę dla czteroosobowej rodziny wyniesie około 5 zł. W mniejszych miejscowościach, dla których stawka za pobór będzie wynosiła 0,15- 0,20 zł za m sześc. wzrost cen sięgnie około 10-15 groszy/msześć – szacuje Dorota Jakuta, prezes Wodociągów Polskich.

Oznacza to, że w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców, w których mieszka 65 proc. ludności Polski, ceny za wodę dla 4-osobowej rodziny wzrosną o około 1,5 zł miesięcznie.

Większe podwyżki niż dla odbiorców indywidualnych są przewidziane dla użytkowników przemysłowych. Najmocniej podrożeje woda dla producentów napojów i leków. Znikną także przywileje — energetyka i hodowcy ryb nie będą już zwolnieni z opłat za wodę. [KAP]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Miejska woda zdrożeje o 5 zł