Mięsne rozmowy Brukseli z Moskwą rozpoczęte

RG
opublikowano: 13-03-2007, 00:00

Dziś finał negocjacji Unii Europejskiej z Rosją. Oby granice znów stanęły otworem.

Dziś finał negocjacji Unii Europejskiej z Rosją. Oby granice znów stanęły otworem.

Chciałoby się powiedzieć: nareszcie. Wczoraj rozpoczęły się w Moskwie dwudniowe rozmowy w sprawie embarga nałożonego przez Rosję na polskie mięso. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rossielchoznadzor i Komisji Europejskiej. W negocjacjach uczestniczą przedstawiciele niemieckich służb weterynaryjnych i polskiego ministerstwa rolnictwa. Wczoraj o sprawie rozmawiali eksperci, dziś zrobią to politycy,

Wyniki inspekcji rosyjskich kontrolerów, którzy byli w Polsce w lutym, nie są jeszcze znane. Jednak z przecieków wynika, że kontrolerzy nie mają zastrzeżeń do producentów żywności. Nie mają ich również przedstawiciele Brukseli.

— Podtrzymujemy nasze stanowisko, że Polska przestrzega europejskich norm weterynaryjnych oraz umów UE—Rosja o świadectwach weterynaryjnych i fitosanitarnych w eksporcie do Rosji — mówi Philip Tod, rzecznik Markosa Kyprianu, unijnego komisarza ds. zdrowia.

Poza sprawą polskiego mięsa omawiane są też wyniki kontroli jakości mięsa w innych krajach UE oraz plany kontroli w 2007 r. Mają one zapobiec oszustwom i zharmonizować handel między UE a Rosją.

Przypomnijmy — Rosjanie wprowadzili embargo na polskie mięso w listopadzie 2005 r., twierdząc, że strona polska fałszowała certyfikaty weterynaryjne i fitosanitarne. Warszawa usunęła uchybienia, ale Moskwa zakazu nie zniosła. Skutkiem było zablokowanie przez Polskę w listopadzie 2006 r. negocjacji między Rosją a UE w sprawie umowy o partnerstwie i współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu