Mieszane dane zza oceanu

  • Sławomir Badurek
opublikowano: 29-01-2013, 17:33

Dane makro z USA nie wsparły indeksów, podczas gdy w Polsce po serii słabych odczytów GUS opublikował nieco lepsze wstępne dane o dynamice PKB w minionym roku.

Na rynkach uwagę zwraca przede wszystkim zwyżka kursu EUR/USD do ważnego oporu.

Wraz z rozpoczęciem handlu w Europie z Hiszpanii napłynęły dane o dynamice sprzedaży detalicznej, która wyniosła w grudniu -10,7 proc. r/r i był to 30 miesiąc z rzędu z odczytem poniżej zera. Sytuację pogorszyło przyjęcie we wrześniu restrykcyjnych założeń budżetowych, których zresztą w odniesieniu do wielkości deficytu w 2012 r. i tak nie udało się spełnić, zgodnie z ostatnimi informacjami KE.
Niedługo po tym GUS podał wstępne oszacowanie dynamiki PKB w 2012 r. i zgodnie z nim odnotowany został wzrost 2 proc. r/r. W obliczu głębokiego spadku dynamiki popytu krajowego do 0,1 proc. r/r (+3,4 proc. r/r w 2011 r.) motorem wzrostu był w znaczącym stopniu eksport netto. Odczyt jest minimalnie lepszy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,9 proc. r/r i zapewne nic nie zmienia w kwestii lutowej decyzji RPP, która powinna przynieść obniżkę o 25 pb, a spekuluje się również o możliwym cięciu o 50 pb.

W USA najnowszy odczyt indeksu cen nieruchomości S&P/Case-Shiller wykazał wzrost w listopadzie o 5,5 proc. r/r (0,6 proc. k/k), zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie jest to 10 miesiąc z rzędu, gdy ceny nieruchomości rosną i najdłuższy okres wzrostów od 2006 r. Mocno rozczarował natomiast indeks zaufania konsumentów Conference Board, który spadł do 58,6 pkt (64 pkt prog) z 66,7 pkt w grudniu. Zaskoczenie jest jednak umiarkowane, gdyż na dalsze pogorszenie nastrojów konsumenckich wskazywał indeks Uniwersytetu Michigan niespełna dwa tygodnie temu. Jest to w dużym stopniu rezultat wygaśnięcia od początku roku ulg w składkach na ubezpieczenie społeczne i, co za tym idzie, efektywnego wzrostu obciążeń podatkowych.

Na rynku EUR/USD przed południem naruszone zostało dolne ograniczenie konsolidacji, czyli 1,3425 USD, po czym otwarcie handlu w USA zbiegło się z dynamicznym odbiciem i testem 1,3485 USD. Jest to poziom maksimów z lutego 2012 r. oraz 50 proc. zniesienia 14-miesięcznej fali spadkowej od 1,4940 USD do 1,2041 USD. Teoretycznie, istotność tego poziomu jest znaczna i jego ewentualne przebicie powinno pozwolić na większą zwyżkę niż krótkoterminowy poziom docelowy 1,3545 USD.

Z kolei na krajowym rynku dalej trwa niemoc WIG20, który już po otwarciu zniżkował do 2504 pkt, a anemiczne odbicie w dalszej części sesji nie wróży zakończenia korekty. Oznaki słabości pojawiły się także w segmencie średnich spółek, gdyż mWIG40 testuje istotne wsparcie przy 2625 pkt, gdzie także przebiega miesięczna linia trendu wzrostowego. Z kolei na rynku EUR/PLN drobnymi krokami kurs zbliża się do kluczowego oporu 4,22 PLN, który powinien zostać przetestowany w bieżącym tygodniu.

Za oceanem trwa S&P 500 nadal konsoliduje się przy 1500 pkt, a tempo wzrostu wyhamowało także w przypadku w średniej transportowej Dow Jonesa, która niedawno wyszła na nowy historyczny szczyt. Przed sesją lepsze wyniki pokazał Ford, a po zakończeniu handlu raport opublikuje Amazon. Sezon wyników jest praktycznie na półmetku i póki co można go uznać za udany, przynajmniej w stosunku do dwóch poprzednich. Jak dotąd, zarówno w przypadku dynamiki przychodów jak i zysku netto ponad 60 proc. spółek pokazało wyniki lepsze od oczekiwań.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski,, Doradca inwestycyjny Noble Securities

Polecane