Mieszane nastroje na giełdach za Atlantykiem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-03-2021, 21:28

W oczekiwaniu na wyniki posiedzenia amerykańskich władz monetarnych nastroje na parkietach w USA poddawały się we wtorek wahaniom.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Podczas gdy rynek największych blue chipów zdominowała całodniowa przecena, po sześciu rekordach z rzędu, wskaźnik szerokiego rynku S&P500 i Nasdaq podejmowały w ciągu dnia próby kontynuowania ostatniej zwyżki. Ostatecznie udało się to tylko rynkowi technologicznemu. Na finiszu notowań indeks DJ IA spadał o 0,39 proc. S&P500 zniżkował z kolei o 0,16 proc. Natomiast Nasdaq zyskał 0,09 proc.

Inwestorzy wyczekują na komunikat po kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu FOMC, organu Banku Rezerw Federalnych (Fed) odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych. Co prawda chyba nikt nie spodziewa się zmiany stawek, ale istotne mogą być decyzje gremium odnośnie presji inflacyjnej oraz będących m.in. jej efektem wysokich rentowności papierów skarbowych. Rynek ma nadzieję, że Fed potwierdzi swoją kontrolę nad inflacją i powtórzy deklarację utrzymania akomodacyjnej polityki. To pozwoliłoby na zmniejszenie obaw związanych z ewentualnym przegrzaniem gospodarki i wyskokiem inflacji, co mogłoby zmusić do szybszego niż zakładano zaostrzenia polityki pieniężnej.

Zaprezentowane we wtorek dane makroekonomiczne zaskoczyły swoimi negatywnymi odczytami, ale nie wywołały jakiejś nerwowej reakcji ze strony graczy. Być może złożono to na karb czynników o jednorazowym charakterze. Przynajmniej jeśli chodzi o zaskakujący w swojej skali spadek sprzedaży detalicznej i nieoczekiwaną zniżkę produkcji przemysłowej w lutym. Ujemne odczyty tłumaczyć może wyjątkowo niesprzyjająca aura pogodowa z atakiem arktycznych mrozów, które w południowych stanach doprowadziły do poważnych problemów w drugiej połowie lutego.

Relatywnie mocnej przecenie poddawały się we wtorek spółki z sektora energetyczno-paliwowego. Za ich korektą stał spadek notowań ropy, Z kolei niepewność co do przyszłych trendów związanych z rentownością obligacji negatywnie przekładała się na notowania walorów przedstawicieli branży finansowej, szczególnie banków generujących spore przychody z handlu papierami dłużnymi.

Wtorek nie był udanym dniem dla posiadaczy akcji koncernu Ford Motors. Wicelider amerykańskiego rynku motoryzacyjnego tracił momentami ponad 5 proc. po informacji o planach zaoferowania 2 mld dolarów w obligacjach zamiennych z pięcioletnim terminem wykupu. Oferta miałaby być skierowana do kwalifikowanych prywatnych inwestorów instytucjonalnych.

W zupełnie odmiennych nastrojach kończyli dzień posiadacze akcji koncernu Moderna. Cena walorów jednego z twórców szczepionki przeciw Covid-19 podskoczyła o 8,6 proc. po informacji o rozpoczęciu testów środka wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane