Nike pogrążyło średnią Dow Jones

opublikowano: 22-03-2017, 21:47
aktualizacja: 22-03-2017, 21:53

Dow Jones stracił w środę mniej niż 0,1 proc., ale była to już piąta z rzędu spadkowa sesja indeksu blue chipów. S&P500 zyskał 0,2 proc., a Nasdaq 0,5 proc.

W środę amerykański rynek akcji stabilizował się po wtorkowych spadkach. Na rynku pojawiły się obawy opóźnienia w realizacji zapowiadanej przez prezydenta Donalda Trumpa reformy podatkowej. Rynek obawia się przedłużającej się walki w Kongresie w sprawie zastąpienia Obamacare rozwiązaniami Republikanów. Dlatego będzie uważnie śledził jak ta sprawa zostanie przeprowadzona przez Izbę Reprezentantów już w czwartek. W środę nastrojów inwestorów nie poprawił także wyraźny spadek ceny ropy kiedy okazało się, że jej zapasy w USA wzrosły po raz dziesiąty w okresie ostatnich jedenastu tygodni i do tego znów są rekordowo wysokie. Dzięki słabości rynku akcji piątą sesję z rzędu zdrożało złoto. Spadały rentowności obligacji skarbowych. słabł dolar.

Na zamknięciu rosła wartość indeksów 6 z 10 głównych segmentów S&P500. Największy popyt widać było w segmentach IT (0,8 proc.) i spółek użyteczności publicznej (0,4 proc.). Najsłabiej wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych (-1,0 proc.) oraz spółek finansowych (-0,2 proc.). Na zamknięciu drożało 66 proc. spółek wchodzących w skład S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 18 kończyło sesję wzrostem kursu. Najmocniej drożały akcje gigantów IT: Microsoftu (1,,3 proc.), Apple (1,1 proc.) oraz Intela (0,9 proc.). Najmocniej spadały kursy banku Goldman Sachs  (-0,8 proc.), telekomu Verizon Communications  (-0,9 proc.) oraz producenta odzieży sportowej Nike (-7,0 proc.). W przypadku ostatniej ze spółek był to największy dolarowy spadek wartości akcji w historii sięgającej grudnia 1980 roku. Procentowo kurs tąpnął najmocniej od czerwca 2012 r. Wyraźnych powodów przeceny nie ma. Do pewnego stopnia inwestorów rozczarowała przychody osiągnięte w minionym kwartale i prognoza sprzedaży w kolejnym, częściowo przecenę tłumaczono złą atmosferą panującą wokół tradycyjnych detalistów. Wartość rynkowa Nike spadła o 17 proc. przez ostatnie 12 miesięcy. Wartość średniej Dow Jones wzrosła w tym samym czasie o 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu