Mieszany finisz na europejskich giełdach

WST
13-05-2008, 18:05

Wtorkowa sesja na największych zachodnioeuropejskich giełdach miała mocno nerwowy przebieg. Po udanym początku dnia, indeksy trzech głównych parkietów gwałtownie tąpnęły, w efekcie czego znalazły się poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia.

Popołudniowa część notowań stała z kolei pod znakiem podejmowania prób odrabiania strat. Udało się to parkietom w Paryżu i Frankfurcie. Londyn na finiszu był czerwony.

W centrum uwagi inwestorów znalazły się walory spółek, które mocno mają zaznaczoną swoją obecność na amerykańskim rynku. To następstwo publikacji danych o sprzedaży detalicznej w USA w minionym miesiącu. Co prawda w ujęciu całościowym spadła ona o 0,2 proc. (więcej niż zakładała prognoza), ale po odjęciu samochodów wzrosła aż o 0,5 proc. podczas gdy analitycy oczekiwali dynamiki na poziomie 0,2 proc.

Zachęciło to inwestorów do kupowania akcji takich spółek jak Nestle czy Ericsson. Obie firmy znaczący odsetek przychodów generują za Atlantykiem.

Powodzeniem znów cieszyły się papiery spółek surowcowych. Wśród nich ponownie brylowały walory BHP Billiton. Na londyńskiej giełdzie towarowej aprecjacja stała się udziałem niemal wszystkich najważniejszych metali z miedzią, niklem, aluminium i cynkiem na czele.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Mieszany finisz na europejskich giełdach