Mieszany finisz na europejskich giełdach

WST
opublikowano: 03-12-2009, 18:02

Choć przez większą część dnia kontrolę nad rynkiem miały byki, jednak w przypadku europejskich parkietów dominacja nie była specjalnie okazała, w przeciwieństwie do azjatyckich giełd (np. w Tokio, gdzie główny indeks wzrósł w czwartek o ponad 3,8 proc.). Po południu, po publikacji niespodziewanego spadku indeksu ISM dla sektora usług w USA byki oddały inicjatywę. Na finiszu FTSE notował spadek o 0,2 proc. CAC rósł o 0,08 proc. zaś DAX zniżkował o 0,27 proc.

Jedną z przyczyn wcześniejszej poprawy nastrojów była informacja o planowanym zwrocie 45 mld pomocy rządowej przez Bank of America. Kupujących wsparła też decyzja ECB o pozostawieniu stóp procentowych w eurolandzie na dotychczasowym poziomie, co podtrzymuje atrakcyjność rynku akcji nad choćby papierami skarbowymi pod względem zyskowności. Zaprezentowane przez Eurostat dane makro miały mieszany wydźwięk (zgodna z oczekiwaniami dynamika PKB w III kw. i nieco gorsza sprzedaż detaliczna w październiku) i raczej nie były dyskotowane przez graczy.

Wpływ na podejmowane przez inwestorów decyzje na Starym Kontynencie mieli też analitycy, którzy opublikowali sporo nowych rekomendacji. Rosły m.in. notowania walorów Heinekena, HeidelbergCement oraz BASF. W przypadku pierwszej z wymienionych firm, analitycy CA Cheuvreux podnieśli rekomendację z „niedoważaj” do „przeważaj” dla producenta piwa. Z kolei niemiecki producent cementu został pozytywnie oceniony przez specjalistów z BofA Merrill Lynch Global Research, którzy zalecili „kupno” jego papierów. Zaś gigant chemiczny BASF został wciągnięty przez Deutsche Bank na listę „szczególnie polecanych akcji” na 2010 r.

Cieszyć się za to nie mieli z czego udziałowcy Siemensa. Największa w Europie spółka inżynieryjna poinformowała o pierwszej w roku kwartalnej stracie implikowanej m.in. odpisami związanymi z joint venture z Nokią

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Mieszany finisz na europejskich giełdach