Mieszkania na Manhattanie rekordowo drogie

opublikowano: 14-12-2016, 10:40

Rynek nieruchomości w Nowym Jorku przeżywa boom. Oczekuje się, że średnia cena sprzedaży mieszkania na Manhattanie po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 2 mln USD w tym roku, donosi Reuters. Jednak w roku 2017 sytuacja ma się ustabilizować po niemal podwojeniu wartości w ciągu ostatniej dekady.

Za tak znaczący skok średniej ceny odpowiada jednak przede wszystkim sprzedaż kondominiów o wartości powyżej 10 mln USD, co zdaniem firmy CityRealty, specjalizującej się w śledzeniu ofert na rynku nieruchomości w NYC, powoduje zafałszowanie danych

Zobacz więcej

Nowy Jork Central Park na Manhattanie

Bloomberg

Tak jest choćby w przypadku 432 Park Avenue, 96-piętrowego budynku sprzedawanego przez deweloperów jako najwyższy budynek mieszkalny w Ameryce. Ma on „znaczący” wpływ na ceny, choć w skali całego rynku jego znaczenie ma przecież ograniczony charakter – wyjaśnia dyrektor badawczy CityRealty Gabby Warshawer.

Pięćdziesiąt dwa z 75 sprzedanych apartamentów w tym wysokościowcu z widokiem na Central Park kosztowało ponad 10 mln USD. Niektóre z nich wyceniane są nawet na ponad 40 mln USD.

Ceny rosną nieprzerwanie od 2011 r., ale prognozy zakładają, że w przyszłym roku dojdzie do wyhamowania dynamiki. Zdaniem CityRealty, brak drogich, dużych nowych budynków będzie trzymać ceny w ryzach w 2017 r. 

Według szacunków tej firmy, średnia cena mieszkań i apartamentów w kondominiach na Manhattanie z wyłączeniem cen w Harlemie i pobliskich obszarach wzrosła do 2,2 mln USD w 2016 z 1,9 mln rok wcześniej. Dla całego Manhattanu, średnia cena sprzedaży wyniosła 2,1 mln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu