Mieszkania na Woli już zdrożały, boom na Pradze tuż przed nami

  • Emil Górecki
14-11-2014, 00:00

Gdzie metro kopią, tam ceny rosną. Ta zasada jeszcze nie sprawdziła się na prawym brzegu Wisły. Ale to tylko kwestia czasu.

Na świąteczne zakupy pojedziemy drugą linią metra — obiecała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Choć oficjalny termin otwarcia to 14 grudnia, warszawiacy przy kupowaniu mieszkań zwracali uwagę na podziemną inwestycję już od kilku lat. Cenowy krajobraz Warszawy był determinowany przez metro praktycznie od początku funkcjonowania rynku deweloperskiego. Przykładem Ursynów.

Wyświetl galerię [1/2]

Ulica Brzeska na warszawskiej Pradze Północ BS

Dzielnica jest zlokalizowana daleko od centrum, ale ceny mieszkań utrzymują się tu na poziomie znacznie powyżej stołecznej średniej. Brakuje działek pod nowe inwestycje, przez co oferta nowych mieszkań jest znikoma.

— Metro nie zmieni radykalnie miasta i kierunków jego rozwoju, ale podniesie atrakcyjność niektórych dzielnic. Przykład to Bliska Wola, która po uruchomieniu metra będzie miała sporą przewagęnad popularnymi obecnie dzielnicami, jak Wilanów czy Praga Południe — mówi Mikołaj Martynuska z CBRE, który doradza przy zakupach działek.

Nowe życie dzielnicy

Podobne zjawisko już widać na trasie drugiej linii metra. Jak twierdzą analitycy Cenatorium, spółki badającej ceny nieruchomości z aktów notarialnych, efekty tej inwestycji już zachęcają deweloperów do budowania wokół końcowych stacji — Dworzec Wileński i Rondo Daszyńskiego.

Przy tej drugiej wzrost cen już widać. Średnia transakcyjna na rynku mieszkaniowym wynosi 9,9 tys. zł za mkw., choć jeszcze cztery lata temu było to o tysiąc złotych mniej. Średnia nowych mieszkań to 7,7 tys. zł, ale największa tutejsza inwestycja — osiedle 19 Dzielnica — ceni się wyżej: od 9 do 12,4 tys. zł. Analitycy Cenatorium są jednak przekonani, że będzie jeszcze drożej, bo właśnie w tę stronę przesuwa się środek miasta, a o grunty biją się tu zarówno deweloperzy mieszkań, jak i biur.

— Rosnących cen na Woli nie powstrzymał nawet kryzys na rynku nieruchomości. Średnie ceny zarówno nowych lokali, jak i tych z drugiej ręki, w odległości do 500 metrów od stacji metra, są wyższe niż średnia dla całej Warszawy — mówi Mariusz Kurzac, prezes Cenatorium. Jednak boom wokół Dworca Wileńskiego, w okolicy, która jest postrzegana jako najgorsza w mieście, dopiero przed nami. Teraz średnia to 6,1 tys. zł, a niedawno zdarzyła się nawet transakcja sprzedaży 35-metrowego mieszkania przy ul. Targowej za 2 tys. zł za mkw.

— Zainteresowanie Pragą rośnie, ale przez utrudnioną przeprawę na drugą stronę Wisły oraz rozkopane ulice nie przełożyło się to na liczbę transakcji czy ceny. Zmiany spodziewam się po oddaniu metra i uporządkowaniu ulic. Mamy właśnie ostatni moment na zakup mieszkania w interesującej lokalizacji za atrakcyjną cenę — uważa Mariusz Kurzac.

Wybierać jest w czym, bo potencjał tej lokalizacji zauważyli m.in. deweloperzy Budrem, AMP Poland, Property Partner, BBI Development czy wreszcie związany z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Port Praski, który zaczął budować nową dzielnicę. Cena jednego z mieszkań w pierwszym budynkuosiągnęła poziom 11 tys. zł za mkw.

Wyścig o parcele

Do 2019 r. druga linia metra ma się przedłużyć o trzy stacje w każdą stronę. To już jest argument dla sprzedających działki w tamtych lokalizacjach, by żądać wyższych cen.

— O ile wyższych? Tego nie da się określić, bo zmiennych jest zbyt dużo, ale widzimy, że takie działki sprzedają się szybciej i bez przedłużania negocjacji. Lepiej widać to po zachowaniu deweloperów biurowych. W Warszawie jest spora nadpodaż projektów biurowych, więc prawie wszyscy wstrzymali zakupy. Jest jednak kilku, którzy robią wyjątek dla działek przy metrze — mówi Mikołaj Martynuska.

CBRE pracuje już nad zakupem dla klienta dużej działki przy planowanych dalszych stacjach podziemnej kolejki. — To projekt przewidziany do budowy na lata, więc kiedy będzie oddawany do użytkowania, perspektywa oddania kolejnych stacji metra będzie już realna — dodaje Mikołaj Martynuska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mieszkania na Woli już zdrożały, boom na Pradze tuż przed nami