Mieszkania najbardziej drożały w Krakowie i Trójmieście

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2006, 14:54

Ceny mieszkań najbardziej rosły w czerwcu w Krakowie i Trójmieście. Najmniejszy wzrost zanotowano we Wrocławiu i Poznaniu - poinformował w piątek PAP Maciej Dymkowski z portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl.

Ceny mieszkań najbardziej rosły w czerwcu w Krakowie i Trójmieście. Najmniejszy wzrost zanotowano we Wrocławiu i Poznaniu - poinformował w piątek PAP Maciej Dymkowski z portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl.

W Krakowie cena metra kwadratowego mieszkania wzrosła o 6,8 proc. i wyniosła 5 tys.347 zł w stosunku do maja br. W Trójmieście odnotowano wzrost o 4,4 proc. - średnia cena mkw. wyniosła 4 tys. 173 zł.

W Warszawie średnio za metr kwadratowy trzeba było zapłacić, 6 tys.45 zł w czerwcu i było o 2,5 proc. więcej niż w maju - powiedział Dymkowski.

Wyjaśnił, że wzrost cen mieszkań w dużych aglomeracjach jest spowodowany drogimi gruntami, większym popytem na mieszkania, wzrostem liczby miejsc pracy oraz wyższymi zarobkami.

Jak poinformował, w Warszawie zdecydowanie droższe są mieszkania zlokalizowane po lewej stronie Wisły oraz dzielnice centralne, czyli Śródmieście, Mokotów, Wola, Ochota oraz Żoliborz. Metr mieszkania w tych dzielnicach kosztuje odpowiednio 8 tys.765 zł, 8 tys. 4 zł, 6 tys. 957 zł, 5 tys. 901 zł, 5 tys. 524 zł,. Dodał, że Wola jest jedną z niewielu dzielnic w stolicy, gdzie w centrum miasta są dostępne jeszcze grunty.

"Obraz Woli, która była dzielnicą robotniczą, zasadniczo się zmienia. W miejsce zakładów, które upadły, powstają inwestycje mieszkaniowe. Wola jako dzielnica centralna, bliska Śródmieściu jest coraz bardziej popularna wśród deweloperów" - powiedział.

Wśród najtańszych dzielnic w Warszawie, Dymkowski wymienił Wesołą (3 tys. 103 zł za mkw.) oraz Wawer (3 tys.731 zł), które - jak wyjaśnił - dysponują gorszą komunikacją.

Zdaniem Dymkowskiego, w 2006 r. ceny mieszkań mogą wzrosnąć nawet o ponad 20 proc. w porównaniu z 2005 r.

Największym problemem na rynku inwestycji mieszkaniowych jest brak planów zagospodarowania przestrzennego. Warszawa jest pokryta tylko w 15 proc. aktualnymi planami - ocenia Dymkowski.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mieszkania najbardziej drożały w Krakowie i Trójmieście