Mieszkania nie będą już drastycznie tanieć

ANP
opublikowano: 30-04-2009, 00:00

Ceny lokali mogą spaść na koniec roku o 15 proc. wobec 2008 r. Dalsze spadki powstrzyma m.in. brak podaży nowych mieszkań — ocenia IDMSA.

Ceny lokali mogą spaść na koniec roku o 15 proc. wobec 2008 r. Dalsze spadki powstrzyma m.in. brak podaży nowych mieszkań — ocenia IDMSA.

Szacunki analityków dotyczą cen mieszkań w największych aglomeracjach.

— Dramatyczny spadek cen mieszkań powinien zostać zatrzymany, ale nie oznacza to, że ceny od razu zaczną rosnąć. To, co będzie hamulcem dalszego spadku, to brak podaży nowych mieszkań. Dom Development, jeden z czołowych deweloperów nie planuje w tym roku rozpocząć żadnej nowej inwestycji, a największy warszawski deweloper JW Construction wystartuje tylko z jedną — mówi Maciej Wewiórski z IDMSA.

Analityk zwraca uwagę na to, że główną przyczyną wstrzymania projektów jest brak popytu i finansowania.

— Nikt nie wie, jak ukształtują się ceny na koniec roku. Wszelkie prognozy są strzałami na ślepo. Jest dużo gotowych mieszkań bez nabywców i wiele w dobrych lokalizacjach, które sprzedały się na etapie przygotowań. Nadwyżka podaży nad popytem ujawniła pewne wady lokali sprzedawanych wcześniej — ripostuje Zbigniew Malisz, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

— Jesteśmy przekonani, że w 2009 r. spółki deweloperskie sprzedadzą znacznie mniej mieszkań niż w 2008 r. Rekord w 2006 r. pobił JW Construction z 4 tys. sprzedanych lokali. Tego spółce nie uda się powtórzyć w najbliższych 10 latach — mówi analityk IDMSA.

Dalsze spadki cen mają też wyhamować powoli odradzający się popyt inwestycyjny, a także ograniczona podaż mieszkań kupionych na kredyt w latach hossy od 2006 r. do początku 2008 r.

Z kolei czynnikami, które będą sprzyjać dalszemu spadkowi cen, są zaostrzenie polityki kredytowej , niska zdolność kredytowa gospodarstw domowych i wysokie marże banków.

— Do tego dojdzie też spadek zaufania konsumentów, którzy będą odkładać decyzję o zakupie mieszkania, a także rosnące bezrobocie — mówi Maciej Wewiórski.

Eksperci IDMSA spodziewają się w tym roku również spadku liczby rozpoczętych budów przez deweloperów o 48 proc. oraz spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę o 44 proc. do około 60 tys. sztuk wobec ponad 108 tys. w 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu