Mieszkania są wciąż za duże wobec potrzeb nabywców

MCH
opublikowano: 27-09-2011, 00:00

Średnia powierzchnia lokali oddawanych do użytku w lipcu 2011 r. była o 17 mkw. większa w porównaniu do oczekiwań kupujących.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w lipcu przeciętny metraż mieszkań oddawanych przez deweloperów wyniósł 68,6 mkw. Tymczasem optymalna powierzchnia mieszkaniaposzukiwanego przez nabywców w całym kraju to około 51,5 mkw. — Od początku roku średnia wielkość wprowadzanych na rynek mieszkań sięgała 65,1 mkw. i była bardzo zbliżona do tej z 2010 r. (65,4 mkw.). Różnica między powierzchnią poszukiwanych lokali, a pozostających w ofercie deweloperskiej utrzymuje się więc na tym samym poziomie. Oddawane mieszkania są za duże o kilkanaście metrów — twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. Rozbieżność między oczekiwaniami nabywców, a metrażem oddawanych lokali wynika z tego, że budowę wielu osiedli rozpoczynano dwa lata temu, kiedy potrzeby nabywców były nieco inne. — Nacisk na zmniejszanie powierzchni mieszkań pojawił się dopiero w zeszłym roku w związku z wprowadzaniem nowych zasad przyznawania pożyczek hipotecznych, co spowodowało spadek zdolności kredytowej nabywców. Podaż na rynku pierwotnym zostanie dopasowana do popytu z pewnym opóźnieniem, wynikającym z co najmniej półtorarocznego procesu realizacji inwestycji — komentuje Teresa Witkowska. Deweloperzy stale zwiększają liczbę mniejszych mieszkań, ale takie lokale szybko znikają z oferty. Między II kw. 2010 r., a II kw. tego roku w największych miastach Polski udział kawalerek w ofercie deweloperskiej wzrósł: w Gdańsku o 1,6 proc., w Poznaniu o 3,5 proc., a w Warszawie tylko 0,3 proc. — Wielu deweloperów zaczęło zmieniać projekty, zmniejszając liczbę dużych mieszkań na korzyść małych, 40-50-metrowych — twierdzi Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu