Mieszkanie jak lokata. Dosłownie

O 2,4 proc. wzrosły średnio w 2016 r. ceny mieszkań w największych miastach Polski, wynika z danych firmy Home Broker, opartych na cenach transakcyjnych.

To z grubsza tyle, ile w ubiegłym roku przyniosły najlepsze lokaty dwunastomiesięczne. To niewiele, dlatego analitycy Home Brokera i Open Finance mówią o stabilizacji, która trwa już od 2013 r. i ich zdaniem nie zanosi się na to, by sytuacja znacząco zmieniła się w najbliższych kwartałach.

W skali roku w większości badanych miast zanotowano wzrost cen, lecz w dwóch ważnych ośrodkach stawki rynkowe są obecnie niższe niż 12 miesięcy temu: w Poznaniu i Warszawie. W stolicy Wielkopolski jest taniej niż rok temu o 3,9 proc., a w Warszawie — o 2,4 proc. „Są to jednak zmiany mieszczące się w zakresie wahań w okresie stabilizacji cenowej.

Jako że analizujemy dane o cenach transakcyjnych, zmiany wynikają nie tyle z drożenia konkretnych mieszkań, ale ze zmiany struktury cenowej nieruchomości” — podano, zaznaczając, że chodzi o nieruchomości sprzedawane za pośrednictwem Home Brokera i Open Finance. Po drugiej stronie zmian cenowych znalazły się Lublin i Łódź, gdzie w ciągu roku średnia cena transakcyjna wzrosła o kilkanaście procent.

„Takie wahania cen zdarzają się na mniejszych rynkach nawet w okresie stabilizacji. Mniejsza niż w głównych aglomeracjach liczba transakcji sprawia po prostu, że o zmianę średniej jest łatwiej” — głosi raport. Jak podkreślono, warto zwrócić uwagę na ceny transakcyjne w Gdańsku, gdzie stawka 5,6 tys. zł za mkw. (+7,6 proc. r/r) jest najwyższa od ponad 5,5 roku. Wszystko dlatego, że zdaniem specjalistów trójmiejski rynek jest atrakcyjny dla osób kupujących mieszkania inwestycyjnie. Silnie rozwinięty zarówno rynek najmu długo-, jak też krótkoterminowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mieszkanie jak lokata. Dosłownie