Mieszkaniowe zakupy inwestorów

JAROSŁAW JĘDRZYŃSKI, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Trwająca już piąty rok koniunktura na krajowym pierwotnym rynku mieszkaniowym według powszechnej opinii napędzana jest głównie zakupami gotówkowo-inwestycyjnymi. RynekPierwotny.pl postanowił oszacować ich udział w rekordowym sprzedażowo 2017 r. na podstawie sondażu przeprowadzonego wśród głównych deweloperów mieszkaniowych.

W przeciętnych warunkach rynkowych udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce jest najczęściej jednocyfrowy, nie przekraczając zazwyczaj 10 proc. Natomiast kilkunastoprocentowy stan transakcji bez udziału kredytów hipotecznych oznaczał w przeszłości istotne ożywienie sprzedażowe, wynikające ze wzrostu popytu o charakterze stricte inwestycyjnym.

Z sondażu przeprowadzonego przez RynekPierwotny.pl wynika jednoznacznie, że praktycznie u wszystkich uczestniczących w badaniu deweloperów umowy gotówkowe zamykały się w przedziale 30-40 proc. i zdecydowanie był to postęp w stosunku do okresów minionych.

Należy więc przyjąć, że co trzecie rodzime lokum z pierwszej ręki nabywane było w roku ubiegłym za gotówkę, co zapewne należy uznać za wynik unikatowy nawet w wymiarze światowym. Około jednej trzeciej takich mieszkań było kupowanych na własne potrzeby, a mniej więcej dwie trzecie inwestycyjnie. Z tego da się w prosty sposób oszacować, że podaż krajowego rynku mieszkaniowego wynajmu komercyjnego wzrosła w 2017 r. o 20-25 tys. lokali.

Pojawia się w pytanie, czy to dużo?

Z pewnością dość sporo, jednak jak na 38-milionowy europejski kraj z nieproporcjonalnie mikroskopijnym rynkiem wynajmu komercyjnego, szacowanym na zaledwie 4-5 proc. zasobów mieszkaniowych, to jednak kropla w morzu potrzeb. W sondażu uczestniczyły 24 firmy deweloperskie o różnej skali sprzedaży, od największych (Dom Development, Murapol, Atal) przez duże i średnie aż po lokalne.

Niekwestionowanym zwycięzcą ubiegłorocznego rankingu sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki został Dom Development z rekordowym wynikiem prawie 4 tys. zakontraktowanych lokali. Przez trzy kwartały 2017 r. jego klienci gotówkowi zawarli około 40 proc. wszystkich transakcji. Niemal identyczny wynik miał Murapol, wicelider sprzedaży, który w ubiegłym roku znalazł nabywców na 3605 wybudowanych przez siebie mieszkań. Zakupy gotówkowe stanowiły w tej firmie ponad 40 proc. sprzedaży, a większość transakcji realizowana była w celach inwestycyjnych. Jak natomiast podał Atal (sprzedaż w 2017 r. — 2787 mieszkań), odsetek klientów decydujących się na kupno lokalu za gotówkę wynosił 30 proc. i był wyższy niż w latach ubiegłych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW JĘDRZYŃSKI, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Polecane