Mieszkaniówka ożywia się w całej Polsce

AZA
opublikowano: 31-08-2010, 00:00

Do niedawna najwięcej nowych inwestycji było w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Dziś budów przybywa też w Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Do niedawna najwięcej nowych inwestycji było w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Dziś budów przybywa też w Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Z danych GUS wynika, że liczba miast, w których przybywa rozpoczynanych budów, systematycznie rośnie. Pół roku temu ożywienie w mieszkalnictwie notowano w 11 miastach wojewódzkich, dziś ich liczba wzrosła do 15.

Zdaniem ekspertów, firmy Home Broker oznacza to poprawę koniunktury na rynku nieruchomości, która zaczęła się w stolicy, a teraz stopniowo rozprzestrzenia się na inne ośrodki. W najszybszym tempie nowych inwestycji mieszkaniowych przybywa w Opolu, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim.

Pod względem liczby rozpoczynanych projektów liderem w kraju jest Warszawa. Tylko w drugim kwartale rozpoczęto tu budowę 6,3 tys. mieszkań. Na kolejnych miejscach plasują się Gdańsk i Kraków.

Dużo buduje się również w Szczecinie. W najgorszej sytuacji są Katowice. W tym mieście w drugim kwartale rozpoczęto budowę zaledwie 96 mieszkań.

Ożywienie na rynku budownictwa mieszkaniowego dotarło też do Wrocławia, Łodzi i Białegostoku. Z danych Home Broker wynika, że blisko 72 proc. lokali, których budowę rozpoczęto w drugim kwartale, przypada na pięć miast: Warszawę, Gdańsk, Kraków, Szczecin i Wrocław. Z tego na stolicę przypada aż 35 proc.

Na przeciwnym biegunie znajdują się Katowice, Zielona Góra i Olsztyn, gdzie inwestorzy są ostatnio mało aktywni. Jednak w tych miastach ruch na rynku mieszkaniowym zwykle jest nieco mniejszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane