Mija rok od rekordu WIG20 – przeżyjmy to jeszcze raz

ONO, MZ
opublikowano: 29-10-2008, 09:18

Równo rok temu indeks WIG20 osiągnął w  trakcie sesji 3940 punktów, a zamknął się na poziomie 3918 punktów. Rekordy wszech czasów pobił przy gigantycznym obrocie równym 873 mln zł. Dziś wskaźnik blue chipów rozpoczął dzień od 1697 punktów.

Oto, jak rynek wyceniał akcje przed rokiem i jak je wycenia obecnie (kurs w zł):  

Bioton  1,14 - 0,4
BRE  580 - 162
KGHM  139,5 - 28 
Lotos   47 - 20
Pekao   267,2 - 120,7
PGNiG  5,92 - 3,27
Orlen   58,45 - 25,58
PKO BP  56,0 - 28,7
TVN   25,4 - 12,2

Łza się w oku kręci, a zakręci się jeszcze bardziej po lekturze komentarza z “Pulsu Biznesu” sprzed roku. Szczególnie ciekawie czyta się obecnie wypowiedzi analityków…

„Rekord dzięki  TP i Fed
WIG20 pobił rekord wszech czasów po raz drugi w tym miesiącu. Zdaniem analityków, nie ostatni.
Dobra piątkowa sesja na Wall Street oraz poprawa nastrojów na rynkach azjatyckich wywindowały nasz indeks WIG20 na szczyt. Na otwarciu poniedziałkowej sesji indeks blue chipów osiągnął 3935 pkt, bijąc lipcowy szczyt intra day (3919,10 pkt). Sesja przebiegała dziwnie spokojnie jak na rekordową. Od rana do 15.00 amplituda wahań WIG20 wyniosła zaledwie 19 pkt przy znikomych obrotach. Indeks na szczyt wyniosła TP, rosnąc tym razem o ponad 2 proc. przy godnych obrotach prawie 203 mln zł.
Planowo w górę
Mała aktywność inwestorów może martwić.
— Atak na nowe szczyty nastąpił przy niskich obrotach, co powinno dawać do myślenia. Dlatego zakupy mogą być krótkoterminowe — mówi Mirosław Saj, analityk BISE.
Sił inwestorom powinno wystarczyć na kilka sesji.
— Wzrosty są jeszcze możliwe. Bardziej prawdopodobne wydaje się atakowanie kolejnych rekordów — dodaje Marcin Materna, analityk DM  Millennium.
Nadzieje na kolejną obniżkę stóp w USA są tak duże, że powinny gwarantować udane sesje. Decyzja zapadnie w środę, po sesji w Warszawie.
— Zwyżka może utrzymać się do środy, kiedy rozstrzygnie się, co Fed zrobi ze stopami. Wszystko wskazuje na to, że obniży je o 25 punktów, co właśnie dyskontuje rynek — uważa Marcin Kiepas, analityk XTB.
Ważny tydzień
Nie tylko doniesienia z wtorkowo-środowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) będą w tym tygodniu sterowały giełdami. Niemniej ważną informacją z rynku amerykańskiego będą środowe wstępne dane o PKB w trzecim kwartale oraz piątkowy raport z rynku pracy.
— Ten tydzień może zdecydować, w którą stronę pójdzie nasza giełda, i wyznaczyć trend nawet do końca roku. Nie przypuszczam, by coś złego się wydarzyło i popchnęło inwestorów do nagłej wyprzedaży — ocenia Marcin Kiepas.
Wielkiego wpływu na rynek akcji raczej nie wywrze środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która według przewidywań analityków jeszcze się wstrzyma z podwyżką stóp procentowych. Za to w najbliższych tygodniach pomogą inwestorom w podejmowaniu decyzji raporty spółek. Rozpoczął się sezon publikacji wyników z trzeciego kwartału. Raporty przedstawiły już pierwsze firmy. Na razie bez fajerwerków.
— Wyniki spółek w trzecim kwartale mogą okazać się gorsze niż w drugim — twierdzi Marcin Materna.
Złe i dobre wieści
Jednak nie to będzie decydować o ogólnej koniunkturze. Nasza giełda już dawno przestała chadzać własnymi ścieżkami. Nadal kluczową rolę odgrywają doniesienia o kondycji amerykańskiego rynku nieruchomości. A tu ostatnio powiało optymizmem. Pod koniec ubiegłego tygodnia Countrywide Financial, największy gracz na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, zapowiedział zysk już w tym kwartale i w przyszłym roku.
Z drugiej strony zagrożeniem jest rekordowo droga ropa.
— Chodzi o inflację w USA, której zwyżkę mogą potęgować galopujące ceny paliw. Z kolei wzrost inflacji powoduje presję na podwyżkę stóp procentowych, a rynki akcji tego nie lubią — zauważa Mirosław Saj.
Sytuacja robi się więc coraz bardziej skomplikowana.
— Kto wie, czy nie nadszedł dobry moment do zamknięcia pozycji. Na rynku amerykańskim w każdej chwili może tąpnąć. Fed ma tego świadomość. Dlatego szykuje się do cięcia stóp procentowych — ostrzega Mirosław Saj.”

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mija rok od rekordu WIG20 – przeżyjmy to jeszcze raz