Mikosz: Elektrownia Kozienice i Enea do prywatyzacji po integracji

Internet Securities
opublikowano: 30-11-2005, 10:51

Minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiedział, że do prywatyzacji Elektrowni Kozienice i spółki dystrybucji energii Enea dojdzie przez GPW po integracji z innymi podmiotami. W przypadku Kozienic w rachubę wchodzi wejście inwestora strategicznego do notowanej na GPW spółki.

Minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiedział, że do prywatyzacji Elektrowni Kozienice i spółki dystrybucji energii Enea dojdzie przez GPW po integracji z innymi podmiotami. W przypadku Kozienic w rachubę wchodzi wejście inwestora strategicznego do notowanej na GPW spółki.

„W przypadku elektrowni Kozienice dojdzie najprawdopodobniej do wstrzymania prywatyzacji i integracji z innymi podmiotami a później do prywatyzacji poprzez giełdę w połączeniu z transakcją z jakimś inwestorem” – powiedział w środę Mikosz w „Sygnałach dnia” w pierwszym programie Polskiego Radia.

Dodał, że prywatyzacja Enei powinna być prowadzona według podobnego scenariusza. „Można znaleźć dużo synergii pomiędzy Eneą i Kozienicami” – powiedział.

W czwartek Mikosz powiedział, że Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) zostanie prawdopodobnie sprzedany inwestorowi strategicznemu. Według niego, przychody z tej transakcji wpłyną w przyszłym roku. „W przypadku prywatyzacji ZEDO mówimy o miliardach złotych przychodów” – powiedział Miłosz.

Pierwotnie akcje Kozienic i Enei miały trafić na GPW w drodze oferty publicznej, jednak jeszcze poprzedni minister skarbu Jacek Socha wstrzymał ich prywatyzacje, aby nowy rząd mógł podejmować decyzje w tej sprawie.

Wyłączność negocjacyjną w procesie prywatyzacji ZEDO otrzymała ostatnio hiszpańska Endesa. Termin rozmów z MSP upływa 5 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane