Mikosz: kopalnia w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 22:11

Obecny w piątek na obchodach "solnej Barbórki" w Kopalni Soli w Wieliczce minister skarbu Andrzej Mikosz zapewnił górników, że zabytkowa kopalnia nie zostanie sprywatyzowana.

Obecny w piątek na obchodach "solnej Barbórki" w Kopalni Soli w Wieliczce minister skarbu Andrzej Mikosz zapewnił górników, że zabytkowa kopalnia nie zostanie sprywatyzowana.

    "Ta kopalnia jest największym klejnotem, jaki Polska posiada. W odpowiedzi na pytania, w jaki sposób będzie prowadzona komercjalizacja kopalni, chcę państwa uspokoić: komercjalizacja  Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli w Wieliczce będzie prowadzona nie w celu prywatyzacji. Ten klejnot pozostanie na zawsze klejnotem narodu polskiego" - powiedział górnikom minister Mikosz podczas akademii w komorze Warszawa.

    Obchody "białej Barbórki" rozpoczęły się w wielickiej kopalni w piątek po południu mszą w podziemnej kaplicy św. Kingi. Wielicka kopalnia ma dwie patronki: patronkę wszystkich górników św. Barbarę oraz patronkę górników solnych św. Kingę.

    W programie uroczystości, oprócz akademii, w trakcie której odznaczono zasłużonych górników odznaczeniami państwowymi i resortowymi, przewidziano także tradycyjną zabawę barbórkową dla górników i gości kopalni.

    "Mimo ponad 700-letniej historii kopalnia jest obiektem nowoczesnym, głównie dzięki rozwojowi lecznictwa i turystyki. Proces modernizacji odbywa się przy jednoczesnym poszanowaniu dla tradycji i historycznej spuścizny. Ostatnie lata mają przełomowe znaczenie dla działalności Kopalni Soli +Wieliczka+, która  otrzymała szansę na drugie życie" - powiedział PAP dyrektor kopalni Zbigniew Zarębski.

    Jako przykład podał rosnącą liczbę turystów, odwiedzających kopalnię, i fakt urządzenia w zmodernizowanych komorach Warszawa oraz Wisła profesjonalnego centrum konferencyjno-gastronomicznego, nazywanego najniżej położonym salonem Krakowa.

    Wydarzeniem roku 2005 w kopalni było zakończenie dzieła Fundacji Magnum Sal, czyli uratowanie przed zniszczeniem zabytkowej kaplicy św. Jana. Pochodząca częściowo z XVIII wieku kaplica św. Jana, zabytek o bezcennej wartości artystycznej i historycznej, została przeniesiona z rejonu o niekorzystnych dla niej warunkachklimatycznych w rejon klimatyzowanej trasy turystycznej i udostępniona do zwiedzania oraz celebry uroczystości religijnych.

    Jak zapowiedział Zarębski, wyzwaniem przyszłych lat będzie zagospodarowanie terenów wokół kopalni. Powstało już studium programowo-przestrzenne tej inwestycji, które przewiduje rekultywację i rewitalizację obszaru o powierzchni 17 hektarów. Tereny poprzemysłowe kopalni soli zostały zakwalifikowane do programu rządowego jako projekt pilotażowy.

    Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2 tys. 40 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt korytarzy liczący prawie 300 km.

    Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Ostatniego dnia listopada kopalnię odwiedził milionowy turysta w tym roku.

    Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa państwowego polega na zabezpieczeniu zabytkowej substancji, głównie poprzez utylizację wód zasolonych. Produkcja soli jest wymuszona w procesie zabezpieczania kopalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane