Mikosz o prywatyzacji, ustawie kominowej i warszawskiej giełdzie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 10:11

Minister skarbu Andrzej Mikosz uważa, że tzw. ustawę kominową trzeba uchylić; zapowiada rychłą decyzję w sprawie prywatyzacji warszawskiej giełdy i przewiduje, że konflikt wokół PZU uda się rozwiązać w przyszłym roku.

Minister skarbu Andrzej Mikosz uważa, że tzw. ustawę kominową trzeba uchylić; zapowiada rychłą decyzję w sprawie prywatyzacji warszawskiej giełdy i przewiduje, że konflikt wokół PZU uda się rozwiązać w przyszłym roku.

    "Nie chcemy doprowadzić do obniżenia wartości wspólnego majątku" - powiedział Mikosz w środowych "Sygnałach Dnia", uzasadniając potrzebę zniesienia ustawy kominowej, która ogranicza płace kadry kierowniczej w spółkach Skarbu Państwa i przedsiębiorstwach państwowych.

    Minister podkreślił, że menedżerów dla firm Skarbu Państwa trzeba szukać wśród kilkuset czy kilku tysięcy najlepszych, a nie wśród tych, którzy "wypadli z rynku". Obecną sytuację, w której - jak powiedział - menedżerowie i tak pobierają wysokie wynagrodzenia w radach nadzorczych spółek-córek, które specjalnie w tym celu tworzą, określił jako "niemoralną i karygodną".

    W dodatku - podkreślił Mikosz - dzieje się to poza kontrolą udziałowców. "To olbrzymia hipokryzja" - ocenił. Wyjaśnił, że po zniesieniu ustawy kominowej odpowiedzialność za wysokość wynagrodzeń i kontrolę nad nimi przejmie Ministerstwo Skarbu Państwa, a wysokość wynagrodzenia powinna być uzależniona od dochodów firmy i zakresu odpowiedzialności.

    Minister poinformował też, że w najbliższy wtorek rząd rozpatrzy poprawkę, która umożliwi publikowanie informacji o zarobkach menedżerów spółek Skarbu Państwa.  

    Odnosząc się do konfliktu akcjonariuszy PZU, powiedział, że może być on rozwiązany w przyszłym roku i na lepszych warunkach niż te, które przedstawiał poprzedni minister skarbu Jacek Socha. Mikosz nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.  W ubiegłym tygodniu resort skarbu złożył skargę na wyrok sądu arbitrażowego w Londynie w sporze z Eureko (które kontroluje 30,91 proc. akcji PZU) o prywatyzację PZU. Sąd uznał, że Polskanaruszyła warunki polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

    Eureko chce, by na podstawie umowy prywatyzacyjnej z listopada 1999 r. oraz aneksu z kwietnia 2001 r. Skarb Państwa sprzedał mu kolejne 21 proc. akcji PZU do połowy 2006 r. Eureko chciałoby także wyrównania szkód, które poniosło w wyniku niezrealizowania przez SP umów dotyczących sprzedaży akcji PZU.

    Mikosz przyznał, że jedną z rozważanych opcji jest odkupienie od Eureko udziałów PZU i sprzedaż ich na giełdzie. Przyznał jednak, że nie ma żadnych sygnałów ze strony Eureko, by chciało podjąć rozmowy w tej sprawie.

    Poinformował też, że jeden z sędziów - prawnik od arbitrażu międzynarodowego, ma zostać odsunięty od tej sprawy w związku z "uzasadnionymi wątpliwościami" co do jego bezstronności.

    Minister skarbu nie wykluczył wycofania z giełdy akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). O szczegółach jednak nie chciał mówić. PGNiG wprowadził na giełdę poprzedni rząd, czemu sprzeciwiał się PiS, uważając, że prywatyzacja tej firmy to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

    Mikosz zapowiedział, że niedługo zapadnie decyzja w sprawie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) - 9 grudnia resort ma dostać zalecenia doradców ministra skarbu w tej sprawie. Według niego, GPW powinna zostać sprywatyzowana przez giełdę, a zarządzać nią powinny przede wszystkim polskie domymaklerskie.

    Minister powiedział też, że jest gotów udostępnić listę firm, dla których ostatnio pracował. Domagają się tego PO i SLD. "To jest standard obowiązujący na rynku - podkreślił Mikosz. - I ja działam zgodnie z tym standardem".

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane