Mikosz wzywa UniCredito do sprzedaży akcji BPH

Polska Agencja Prasowa SA
23-12-2005, 14:38

Minister Skarbu Państwa Andrzej Mikosz chce, aby w ciągu miesiąca UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Pekao SA, sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH.

Minister Skarbu Państwa Andrzej Mikosz chce, aby w ciągu miesiąca UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Pekao SA, sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH.

    Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe resortu skarbu, minister skierował do prezesa włoskiego banku Alessandro Profumo, żądanie przywrócenia stanu zgodnego z umową prywatyzacyjną. Jak wyjaśniono w komunikacie, UniCredito Italiano zobowiązało się w umowie prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA, że nie będzie inwestować w akcje podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną, również za pośrednictwem innych podmiotów.

    "Bank BPH SA jest spółką prowadzącą w Polsce działalność konkurencyjną wobec Banku Pekao SA, a UniCredito nigdy nie otrzymała zgody ministra skarbu, jako strony umowy prywatyzacyjnej, na zakup akcji BPH" -  napisał resort. Dodał, że UniCredito nigdy też nie zwróciło się do ministra skarbu o wyrażenie takiej zgody".

    "UniCredito nie komentuje tej sprawy" - powiedziano w piątek PAP w biurze prasowym włoskiego banku.

    18 października Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez włoski bank UniCredito Italiano SpA niemieckiego banku Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB). KE uznała, że fuzja obu banków "nie przeszkodzi znacząco w skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym".

    Konsekwencją zmian właścicielskich w akcjonariacie HVB może być fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA i BPH. UniCredito ma 52,9 proc. akcji Pekao SA, drugiego co do wielkości polskiego banku, a HVB miał 71,2 proc. akcji trzeciego na polskim rynku - Banku BPH. 

    Obecnie, po fuzji z HVB, włoski bank posiada 71,2 proc. akcji BPH. Włosi nie mogą jednak wykonywać prawa głosu na WZA BPH do czasu, aż otrzymają pozwolenie od Komisji Nadzoru Bankowego. O taką zgodę UniCredito zwróciło się w lipcu br.

    W październikowym komunikacie NBP wyjaśnił, że UniCredito Italiano, nabywając większościowy pakiet akcji Banku BPH, uzyskałby kontrolę nad drugim i trzecim co do wielkości bankiem w Polsce i kwestia ta wymagała analizy potencjalnych skutków, "a szczególnie wpływu na stabilność całego sektora bankowego w Polsce".

    Jak powiedział Mikosz w nocy z czwartku na piątek w programie Radia Maryja, rząd uważa, iż nabycie przez UniCredito akcji Banku BPH jest niekorzystne dla polskiego rynku finansowego. "Jedynym organem, który ma uprawnienie do tego żeby nie wyrazić zgody w tej chwili na to nabycie jest Komisja Nadzoru Bankowego. Przedstawiciele rządu na pewno będą głosowali przeciwko temu" - powiedział Mikosz w Radiu Maryja.

    Przeciwko fuzji Pekao SA i BPH protestował w sierpniu PiS, wysyłając list do ówczesnego premiera Marka Belki z wnioskiem, by rząd podjął działania zmierzające do uniemożliwienia fuzji. PiS apelował też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wykorzystanie każdego pretekstu, by nie wyrazić zgody na połączenie. Przeciwko połączeniu wypowiadali się też związkowcy banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Mikosz wzywa UniCredito do sprzedaży akcji BPH