Mikosz wzywa UniCredito do sprzedaży akcji BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-12-2005, 14:38

Minister Skarbu Państwa Andrzej Mikosz chce, aby w ciągu miesiąca UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Pekao SA, sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH.

Minister Skarbu Państwa Andrzej Mikosz chce, aby w ciągu miesiąca UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Pekao SA, sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH.

    Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe resortu skarbu, minister skierował do prezesa włoskiego banku Alessandro Profumo, żądanie przywrócenia stanu zgodnego z umową prywatyzacyjną. Jak wyjaśniono w komunikacie, UniCredito Italiano zobowiązało się w umowie prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA, że nie będzie inwestować w akcje podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną, również za pośrednictwem innych podmiotów.

    "Bank BPH SA jest spółką prowadzącą w Polsce działalność konkurencyjną wobec Banku Pekao SA, a UniCredito nigdy nie otrzymała zgody ministra skarbu, jako strony umowy prywatyzacyjnej, na zakup akcji BPH" -  napisał resort. Dodał, że UniCredito nigdy też nie zwróciło się do ministra skarbu o wyrażenie takiej zgody".

    "UniCredito nie komentuje tej sprawy" - powiedziano w piątek PAP w biurze prasowym włoskiego banku.

    18 października Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez włoski bank UniCredito Italiano SpA niemieckiego banku Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB). KE uznała, że fuzja obu banków "nie przeszkodzi znacząco w skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym".

    Konsekwencją zmian właścicielskich w akcjonariacie HVB może być fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA i BPH. UniCredito ma 52,9 proc. akcji Pekao SA, drugiego co do wielkości polskiego banku, a HVB miał 71,2 proc. akcji trzeciego na polskim rynku - Banku BPH. 

    Obecnie, po fuzji z HVB, włoski bank posiada 71,2 proc. akcji BPH. Włosi nie mogą jednak wykonywać prawa głosu na WZA BPH do czasu, aż otrzymają pozwolenie od Komisji Nadzoru Bankowego. O taką zgodę UniCredito zwróciło się w lipcu br.

    W październikowym komunikacie NBP wyjaśnił, że UniCredito Italiano, nabywając większościowy pakiet akcji Banku BPH, uzyskałby kontrolę nad drugim i trzecim co do wielkości bankiem w Polsce i kwestia ta wymagała analizy potencjalnych skutków, "a szczególnie wpływu na stabilność całego sektora bankowego w Polsce".

    Jak powiedział Mikosz w nocy z czwartku na piątek w programie Radia Maryja, rząd uważa, iż nabycie przez UniCredito akcji Banku BPH jest niekorzystne dla polskiego rynku finansowego. "Jedynym organem, który ma uprawnienie do tego żeby nie wyrazić zgody w tej chwili na to nabycie jest Komisja Nadzoru Bankowego. Przedstawiciele rządu na pewno będą głosowali przeciwko temu" - powiedział Mikosz w Radiu Maryja.

    Przeciwko fuzji Pekao SA i BPH protestował w sierpniu PiS, wysyłając list do ówczesnego premiera Marka Belki z wnioskiem, by rząd podjął działania zmierzające do uniemożliwienia fuzji. PiS apelował też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wykorzystanie każdego pretekstu, by nie wyrazić zgody na połączenie. Przeciwko połączeniu wypowiadali się też związkowcy banków.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane