Mikrofirmy narzekają na biurokrację

Dominika Masajło
opublikowano: 10-10-2016, 22:00

Mały biznes oczekuje od instytucji finansowych ułatwień w dostępie do finansowania — wynika z raportu ARC Rynek.

Według danych GUS w Polsce działa ponad 1,9 mln mikrofirm, w których zatrudnionych jest 3,8 mln pracowników. Rodzimym mikrofirmom zależy na rozszerzaniu własnej działalności, ale aby się rozwijać, potrzebują wsparcia. Co czwarta oczekuje od instytucji finansowych obniżenia wymagań dotyczących zdolności kredytowej i zabezpieczeń — czytamy w raporcie Instytutu Badawczego ARC Rynek Opinia przeprowadzonym na zlecenie Raiffeisen Leasing.

— Mikroprzedsiębiorstwa z roku na rok przejawiają coraz większą skłonność do inwestycji, obserwujemy to szczególnie w branży leasingowej. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że stanowią one obecnie prawie połowę wszystkich klientów korzystających z tej formy finansowania — mówi Romuald Mendelak, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w Raiffeisen Leasing.

Czas to pieniądz

W raporcie ankietowani mówili o tym, jaki jest wg nich najbardziej pożądany rodzaj wsparcia ze strony banków, firm leasingowych i innych instytucji finansowych. Mikroprzedsiębiorcy nie ukrywają, że w przypadku biznesu czas jest najważniejszy, dlatego szczególnie zależy im na ograniczeniu formalności do niezbędnego minimum. 25 proc. rodzimych firm oczekuje uproszczenia i przyśpieszenia procesu decyzyjnego, natomiast 28 proc. chce, aby instytucje finansowe obniżyły wymagania dotyczące zdolności kredytowej oraz zabezpieczeń. Dodatkowo 16 proc. przedsiębiorców uskarża się na brak elastycznego podejścia banków do terminów spłat zobowiązań. Co ciekawe, tylko niespełna 8 proc. ankietowanych uważa, że instytucje finansowe powinny popracować nad usprawnieniem obsługi klienta.

— Właściciel mikrofirmy jest zdany tylko na siebie i swoje możliwości. Samodzielnie dba o sprawy administracyjne, pozyskiwanie klientów oraz bilans kosztów. Długie procesy decyzyjne i „papierologia” realnie obniżają efektywność jego działań. Dlatego zarówno banki, firmy leasingowe, jak i inne instytucje finansowe powinny skupić się na ułatwieniu mikrofirmom dostępu do finansowania działalności na preferencyjnych warunkach i bez zbędnych formalności — podsumowuje Romuald Mendelak.

Naprzeciw potrzebom

Atrakcyjnym rozwiązaniem dla MSP może okazać się plan Junckera, w ramach którego Unia Europejska udostępnia bezpłatne gwarancje umożliwiające pozyskanie finansowania na inwestycje. Procedura ubiegania się o finansowanie w ramach gwarancji UE jest prostsza niż w przypadku oferty standardowej. W ramach programu UE wydaje bezpłatną gwarancję, dzięki której przedsiębiorstwa ubiegające się o leasing lub pożyczkę mają obniżone kryteria kwalifikacyjne, a tym samym nie muszą przedstawiać żadnych dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych ani specjalnych wniosków. Instytucje, które chcą zdobyć status Narodowego Pośrednika Finansowego, przechodzą proces aplikacyjny w celu pozyskania gwarancji unijnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mikrofirmy narzekają na biurokrację