Mikroprzedsiębiorca zwykle lojalny jednemu bankowi

opublikowano: 28-03-2018, 22:00

Do zmiany raz wybranej instytucji finansowej mogą zmobilizować firmę jedynie lepsze warunki kredytu.

Aż 92 proc. najmniejszych przedsiębiorców korzysta z usług tylko jednego banku — wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku wśród przedstawicieli mikrobiznesu. Przy tym 83 proc. respondentów od początku prowadzenia działalności gospodarczej jest wiernych tej samej instytucji.

— Dla przedsiębiorcy zmiana banku oznacza mnóstwo formalności. Nowy numer rachunku wiąże się z wizytami w urzędach, wymianą dokumentów, powiadamianiem kontrahentów oraz utratą historii operacji — zauważa Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzająca obszarem bankowości przedsiębiorstw i finansowania w Nest Banku. Bank sprawdził także, co może zachęcić przedsiębiorców do podjęcia wysiłku związanego z taką zmianą. Okazuje się, że najważniejszym argumentem dla spółek, które zdecydowały się przenieść do innej instytucji finansowej, była pilna potrzeba zaciągnięcia kredytu. Połowa firmowych kredytobiorców przyznane pieniądze wydała na bieżącą działalność. To oznacza, że atrakcyjność danego banku w oczach mikrobiznesu zależy w dużej mierze od szybkości przyznania finansowania i jego warunków. Oferta musi być przejrzysta i uwzględniać realia działania mikrofirm.

— W specyfikę działalności najmniejszych podmiotów wpisana jest nieprzewidywalność otoczenia rynkowego. Od dostępu do szybkiego i elastycznego finansowania może zależeć wypłata wynagrodzeń, jeśli kontrahent spóźni się z płatnością, czy też pozyskanie nowego zlecenia, jeśli do jego realizacji będzie pilnie potrzebny nowy sprzęt — mówi Agnieszka Porębska-Kość. Bank zapytał też małych przedsiębiorców, jak radzą sobie z regulacją zobowiązań. Aż 93 proc. respondentów przyznało, że nie ma żadnego problemu ze spłatą rat kredytu. Wiedzą, że taka solidność może skutkować uzyskaniem lepszej oferty — niższego oprocentowania, przyspieszonego procesu rozpatrywania wniosku czy też elastycznego systemu spłaty rat. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu