"Mikroprzedsiębiorcy Roku 2005" pochodzą z Gdyni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 14:58

Twórcy firmy IVO-Software z Gdyni, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, odebrali we wtorek główną nagrodę pierwszej polskiej edycji konkursu "Mikroprzedsiębiorca Roku 2005" za syntezator mowy "Ivona", czytający tekst z ekranu komputera.

Twórcy firmy IVO-Software z Gdyni, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, odebrali we wtorek główną nagrodę pierwszej polskiej edycji konkursu "Mikroprzedsiębiorca Roku 2005" za syntezator mowy "Ivona", czytający tekst z ekranu komputera.

We wtorek w Ministerstwie Gospodarki odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Mikroprzedsiębiorca Roku 2005".

Syntezator mowy umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie m.in. ze stron internetowych. Firma opracowała również, jako druga na świecie, syntezator przeznaczony dla telefonów komórkowych.

Według specjalistów, produkty gdyńskiej spółki dorównują, a nawet przewyższają rozwiązania oferowane na międzynarodowym rynku. IVO-Software produkuje oprogramowanie i osprzęt umożliwiający osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie z komputera.

Firma IVO-Software, nominowana przez Pomorskie Centrum Technologii z Gdyni, okazała się lepsza od 91 innych mikroprzedsiębiorstw, zgłoszonych do konkursu przez instytucje mikropożyczkowe i zrzeszające mikroprzedsiębiorców.

"Kluczem do naszego sukcesu jest dobry pomysł i pasja. Chcemy udowodnić, że polscy naukowcy, pomimo dużo niższych nakładów inwestycyjnych, dzięki silnej woli i uporowi, są w stanie stworzyć produkt światowej jakości. Nagroda Mikroprzedsiębiorca Roku 2005 potwierdza, że idziemy właściwą drogą" - powiedział laureat nagrody, Łukasz Osowski.

Oprócz firmy IVO-Software, która otrzymała nagrodę główną w wysokości 3 tys. dolarów, przyznane zostały nagrody dodatkowe dla przedsiębiorstwa usługowego, produkcyjnego i handlowego prowadzących działalność w miejscowościach do i powyżej 6 tys. mieszkańców.

Konkurs "Mikroprzedsiębiorca Roku 2005" został zorganizowany przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Według regulaminu konkursu, mikroprzedsiębiorstwa to firmy zatrudniające do pięciu pracowników z rocznym obrotem nie przekraczającym 200 tys. euro.

"Fundacja Kronenberga wspiera inicjatywy, które sprzyjają przedsiębiorczości. Do takich działań należą mikropożyczki, które są skutecznym narzędziem walki z bezrobociem i stymulacji rozwoju gospodarczego. Dzięki nim wielu Polaków ma szansę zrealizować swoje pomysły na działalność gospodarczą" - powiedziała obecna na konferencji prezes Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga Iwona Jaworska.

"ONZ-towski Międzynarodowy Rok Mikrokredytu wskazuje na przykład z całego świata, jak skutecznie walczyć z ubóstwem w najmniejszej skali. Zwycięzcy polskiego konkursu bardzo ciekawie pokazali, jak przetłumaczyć te wielkie przedsięwzięcia i globalne porozumienia, takie jak Milenijne Cele Rozwoju, na konkretne działanie, które nie tylko przynosi zysk finansowy, ale służy rozwojowi społecznemu" - podkreśliła podczas konferencji stała przedstawicielka UNDP w Polsce Anna Darska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane