Miks GPS z komputerem pokładowym

KA
opublikowano: 26-05-2010, 00:00

Urządzenie nawigacyjne nie musi tylko wyznaczać trasy. Może też poprawiać ekonomikę jazdy samochodem.

Urządzenie nawigacyjne nie musi tylko wyznaczać trasy. Może też poprawiać ekonomikę jazdy samochodem.

Firma Excel Systemy Nawigacyjne wprowadziła na polski rynek urządzenie o nazwie Econav, produkowane przez hiszpańską firmę Crambo. Jest to samochodowa nawigacja satelitarna rozbudowana o funkcję monitoringu stylu jazdy. Wskazuje w czasie rzeczywistym informacje o optymalnym biegu czy prędkości, zbyt gwałtownym przyspieszaniu lub hamowaniu. Ma to pozwolić na obniżenie rocznych wydatków na paliwo do samochodu nawet o 30 proc.

— Sam byłem sceptyczny co do stosowania się podczas jazdy do wskazówek tego urządzenia. Ale przejrzenie raportów z przejechanych tras naprawdę przekonuje. Przy następnej jeździe człowiek zaczyna się zastanawiać, czy np. nie przyspiesza za szybko i nie hamuje zbyt gwałtownie — twierdzi Krzysztof Grzegorczyk, prezes Excel Systemy Nawigacyjne.

Urządzenie sprawdza postępy w oszczędzaniu paliwa dziennie, tygodniowo i miesięcznie. Bazuje na danych o parametrach silnika danego modelu auta. W fabrycznie dostarczanej bazie danych są parametry 13 tys. modeli pojazdów 70 marek. Gdyby mimo to ktoś nie znalazł w zestawieniu swojego auta, to może jego dane wprowadzić ręcznie. Parametry spalania paliwa przez auto są konfrontowane przez urządzenie z prędkością wyznaczaną przez pomiary GPS.

Zbliżone funkcje monitorowania parametrów jazdy mają komputery pokładowe, w jakie są wyposażone niektóre modele samochodów. Tam jednak są one porównywane z szybkością jazdy wskazywaną przez prędkościomierz. Zdaniem Krzysztofa Grzegorczyka rozwiązanie zastosowane w Econavie jest lepsze.

— Wskazania komputerów montowanych przez producentów samochodów są obarczone błędem wynikającym z celowego zawyżania prędkości jazdy na liczniku. Econav bazuje na rzeczywistej prędkości mierzonej w oparciu o system GPS — podkreśla Krzysztof Grzegorczyk.

Econav jest dostępny z ekranem 3,4 lub 4,3 cala. Urządzenie sprzedają ABC Data i Komsa. Być może zajmie się tym również jedna z dużych sieci sklepów detalicznych ze sprzętem elektronicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu