Milczący zawodowiec

Adam Sofuł
opublikowano: 02-10-2006, 00:00

Zeszły tydzień minął pod znakiem politycznej burzy wywołanej ujawnieniem „taśm prawdy”. W cieniu tych wydarzeń odbywał się proces najsłynniejszego w Polsce posiadacza szafy, b. funkcjonariusza SB, a następnie UOP — Jana Lesiaka. Wydarzenie pozornie bez związku, ale przypomnijmy, że Lesiak jest oskarżony o inwigilację prawicy na początku lat 90., a posłowie PiS uważają, że specjalna komisja śledcza powinna wyjaśnić, w jaki sposób doszło do zastosowania na „obszarze Sejmu” technik operacyjnych. W końcu Lipiński jest z prawicy, był nagrywany, więc można to określić jako inwigilację. Czekamy z niecierpliwością, aż poseł Zawisza wykryje tajemne związki między Renatą Beger a pułkownikiem z szafą.

Są jednak i różnice — w sprawie Lesiaka premier Jarosław Kaczyń- ski złożył (jako jeden z pokrzywdzonych) obszer- ne zeznanie. W sprawie taśm Renaty Beger poprzestał na orędziu. Ale nie traćmy nadziei — od domniemanej inwigilacji do postawienia pułkownika przed sądem upłynęło dziesięć lat. Wszystko przed nami.

W procesie Lesiaka jako oskarżyciele posiłkowi występują ówcześni liderzy prawicy. Jeden z nich, Jan Parys, komentując zachowanie pułkownika podczas niejawnych obrad sądu stwierdził, że Lesiak „milczał jak profesjonalista”. Poczuliśmy leciutkie uczucie zazdrości, bo my mówimy dużo, a jeśli już milczymy, to szkoda gadać... Czysta amatorszczyzna. Nasuwa się nam ryzykowna myśl. Trudno uznać pułkownika Lesiaka za wzór do naśladowania (choć Parys uznał go za symbol III RP), ale warto uczyć się od najlepszych. A nasza polityka wydaje nam się mocno nieprofesjonalna. Gdyby tak nasi politycy chcieli trochę pomilczeć — na początek po amatorsku, dla rekreacji. Niektórym sugerowalibyśmy jednak przejście na zawodowstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu