Czytasz dzięki

Milewska: Ustawa antylichwiarska nie powiększy szarej strefy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 16:42

Ustawa antylichwiarska nie powinna przyczynić się do powiększania szarej strefy w działalności pożyczkowej - uważa Anna Milewska, członek Rady Nadzorczej TVP, która jako sejmowy ekspert brała udział w pracach nad ustawą.

Ustawa antylichwiarska nie powinna przyczynić się do powiększania szarej strefy w działalności pożyczkowej - uważa Anna Milewska, członek Rady Nadzorczej TVP, która jako sejmowy ekspert brała udział w pracach nad ustawą.

Jak powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej, jeśli szara strefa jednak powiększy się, przyszły rząd i Sejm będą musiały zająć się jej ograniczaniem.

Prezydent podpisał na początku sierpnia ustawę nowelizującą m.in. Kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Tzw. ustawa antylichwiarska wprowadza górną granicę odsetek, które mogą być pobierane od zobowiązań, ustalając ją na czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. Ustawa ma sześciomiesięczne vacatio legis.

Przeciwko ustawie protestowały środowiska bankowe i przedsiębiorców finansowych, wskazując m.in. na ryzyko rozwoju szarej strefy nielegalnych pożyczkodawców oraz utrudnień w dostępie do kredytów dla osób gorzej uposażonych, które obecnie mają dostęp do kredytów, choć po wyższej cenie, rekompensującej wyższe ryzyko kredytowe.

Dyrektor zespołu prawa gospodarczego, danin publicznych i ochrony praw konsumenta w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Zelwiański nie wykluczył, że ustawa będzie musiała być nowelizowana. Zastrzegł przy tym, że nie będzie się wypowiadać o samej treści ustawy. Jednak - jego zdaniem - duża liczba nowelizacji prawa jest w Polsce normą. Przypomniał też, że RPO wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność uregulowania problemu nadmiernych odsetek.

Odnosząc się do jednego z argumentów przeciwników ustawy, że ingeruje ona w swobodę zawierania umów dodał, że w Polsce nie ma bezwzględnej swobody zawierania umów. Podkreślił, że dotychczas nie było w Polsce kampanii edukującej klientów, że kredyty trzeba spłacać.

W opinii Milewskiej, "prawo należy tworzyć także po to, by chronić obywateli przed decyzjami ich samych". W tym tygodniu spodziewane jest stanowisko Związku Banków Polskich w sprawie ustawy "antylichwiarskiej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane