Miliarder przejmuje Sotheby’s i wycofuje z giełdy

opublikowano: 17-06-2019, 17:09

Patrick Drahi, francuski miliarder stojący za grupą telekomunikacyjną i medialną Altice, zdecydował się na kupno historycznego domu aukcyjnego Sotheby’s. Wartość przejęcia oszacowano na 3,7 mld USD, donosi Reuters.

Formalnie Sotheby’s podpisał finalne porozumienie z BidFair, amerykańską spółką jako przejmującym, utworzoną przez Drahiego. Zaoferowała ona 57 USD w gotówce za każdą akcję..

Sotheby's
Wyświetl galerię [1/2]

Sotheby's fot. Bloomberg

Oznacza to sięgającą 61 proc. premię wobec ceny akcji z zamknięcia w miniony piątek. W rezultacie transakcji Sotheby’s powróci do własności prywatnej po 31 latach bycia spółką publiczną, której akcje były przedmiotem obrotu na nowojorskiej giełdzie.

Przejęcie pozwoli także zapalonemu kolekcjonerowi dzieł sztuki Drahiemu dołączyć do konkurencyjnego francuskiego miliardera Francoisa Pinaulta stojącego na czele miliarderów-kolekcjonerów. Pinault, wraz z Artemis, holdingiem finansowym do niego należącym posiadają większościowe udziały w rywalu Sotheby’s, domu aukcyjnym Christie’s.

Sotheby’s został założony w Londynie w 1744 r. Największy okres ekspansji, w tym zagranicznej, przeżył w XX wieku, kiedy to w 1955 r. przeniósł się do Nowego Jorku, a następnie stworzył bazy w Azji i Francji w 2001 r.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy