Miliarder przekaże swój majątek na oczyszczenie oceanów

aktualizacja: 18-05-2017, 13:31

Kjell Inge Røkke, norweski miliarder, który zaczynał karierę jako rybak, przekaże większość z posiadanych 2,6 mld USD na oczyszczenie oceanów.

Røkke chce zbudować statek badawczy o długości ok. 200 metrów, który pływałby po oceanach zbierając plastikowe śmieci.  W wywiadzie udzielonym norweskim mediom miliarder powiedział, że chce „oddać społeczeństwu to co zarobił”. Twierdzi, że budowa statku pochłonie większość jego fortuny. 

Statek ma docelowo zbierać ok. 5 ton plastikowych śmieci dziennie. Będzie największą tego typu jednostką na świecie. Oprócz 40 członków załogi będzie na nim pływać także ok. 60 naukowców.

Niedawno media informowały, że na niezamieszkanej wyspie na południowym Pacyfiku znaleziono ok. 38 mln plastikowych śmieci.

W styczniu ubiegłego roku podczas forum w Davos opublikowano raport, z którego wynika, że do 2050 roku waga plastikowych śmieci znajdujących się w oceanach będzie większa niż waga pływających w nich ryb. Co najmniej 8 mln ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów. To tak, jakby co minutę wrzucano do nich ładunek jednej śmieciarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Miliarder przekaże swój majątek na oczyszczenie oceanów