Czytasz dzięki

Miliarder przyznał się do unikania podatków przez 15 lat, ale może uniknąć kary

opublikowano: 16-10-2020, 18:02

Robert F. Smith, uważany dotychczas za świetnego inwestora i hojnego filantropa, przyznał się do unikania płacenia podatków przez 15 lat.

Amerykańscy prokuratorzy ogłosili, że Smith ukrywał dochody i nie płacił podatków przez wiele lat wykorzystując do tego zagraniczne trusty, spółki i rachunki bankowe. Prawdopodobnie uniknie jednak oskarżenia, bo współpracuje z prokuraturą w sprawie Roberta Brockmana, biznesmena z Houston oskarżanego o wykorzystanie sieci podmiotów zarejestrowanych na Karaibach do ukrycia 2 mld USD dochodu. Prokuratura ogłosiła, że to największa sprawa podatkowa w USA przeciwko indywidualnej osobie.

- Smith popełnił poważne przestępstwa, ale także zgodził się współpracować – powiedział prokurator David Anderson. – Zgoda na współpracę wprowadziła go na drogę uniknięcia oskarżenia – dodał.

Smith, o którym było głośno, kiedy spłacił cały dług studencki absolwentom Morehouse College w 2019 roku, przyznał się do winy i zgodził zapłacić ponad 139 mln USD zaległych podatków, odsetek i kar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane