Miliarder skazany na więzienie i ponad 50 mln EUR kary za próbę wywozu skarbu narodowego

opublikowano: 17-01-2020, 14:08

Hiszpański miliarder Jamie Botin został skazany na 18 miesięcy więzienia i grzywnę wysokości 52,4 mln EUR za próbę wywiezienia obrazu Pabla Picassa i sprzedaży go na aukcji.

Wyceniany na 26 mln EUR obraz „Głowa młodej kobiety” został uznany przez Hiszpanię za skarb narodowy, co oznacza, że nie można go wywozić z Hiszpanii i sprzedać bez uzyskania zgody państwa. W 2015 roku celnicy znaleźli go jednak na jachcie, który zacumował na francuskiej Korsyce. Jacht należał do ówczesnego prezesa banku Bankinter, Jamiego Botina. Botin był właścicielem obrazu od 1977 roku. Wiedział, że nie może wywieźć obrazu z kraju bez specjalnego pozwolenia, bo w 2012 roku uprzedzili go o tym eksperci domu aukcyjnego Christies. Właśnie wtedy wysłał obraz na swój jacht, który cumował w Walencji. Kiedy celnicy znaleźli dzieło w 2015 roku Botin twierdził, że przewozi je do sejfu w Szwajcarii.

W czwartek sąd w Madrycie uznał Botina winnym próby bezprawnego wywiezienia skarbu narodowego z Hiszpanii. Dostał nakaz oddania obrazu, który trafił do galerii Reina Sofia. 83-letni Botin, którego majątek Forbes szacuje obecnie na 1,7 mld USD, może złożyć apelację. Z powodu wieku prawdopodobnie nie zostanie jednak wysłany do więzienia.
 

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy