Miliarder zaprzecza, że jest rosyjskim szpiegiem

Marek Druś, the Guardian
opublikowano: 16-05-2018, 11:26
aktualizacja: 16-05-2018, 11:34

Christopher Chandler, urodzony w Nowej Zelandii miliarder oświadczył, że nie jest rosyjskim szpiegiem, co zarzucono mu w brytyjskim parlamencie.

Chandler oświadczył, że nie ma powiązań z rosyjskimi służbami, nie mówi po rosyjsku oraz że jest ofiarą nieustającej i niejasnej kampanii pomówień.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu parlamentarzyści z różnych partii zarzucili Chandlerowi działanie na rzecz Rosji powołując się na dokumenty służb specjalnych Monako, w tym opierające się na informacjach wywiadu Francji, który był zainteresowany współpracą z biznesmenem. 

- Te dokumenty wskazują na powiązanie (…) z rosyjskim wywiadem – oświadczył deputowany Bob Seely.

Chandler wyraził zdziwienie dokumentami i powiedział, że nie miał pojęcia iż jest szpiegowany. Francuzi nigdy się z nim nie kontaktowali, przekonuje.

- Mieszkaliśmy spokojnie w Monako przez 20 lat. Ta sprawa to jakieś szaleństwo – powiedział.

Legatum Institute, think tank finansowany przez Chandlera jest oskarżany o prowadzenie kampanii na rzecz tzw. twardego brexitu. Miliarder, który obecnie mieszka w Dubaju, ma od 2015 roku obywatelstwo Malty. Przekonuje, że Legatum nie ma zdecydowanego stanowiska w sprawie brexitu.

Chandler inwestował w Rosji niedługo po upadku Związku Radzieckiego. Przyznał, że zarobił tam „setki milionów” na inwestycjach w udziały różnych firm. Wraz z bratem posiadał 4 proc. akcji Gazpromu i był w czwórce największych inwestorów spółki. Brytyjski dziennik The Mail on Sunday informował niedawno, że w przeszłości Chandler był sojusznikiem Władimira Putina kiedy ten chciał zastąpić prezesa Gazpromu swoim kolegą z Petersburga, Aleksiejem Millerem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, the Guardian

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Miliarder zaprzecza, że jest rosyjskim szpiegiem