Miliarderzy wzbogacili się rekordowo w czasie pandemii

opublikowano: 07-12-2021, 16:26

Udział miliarderów w globalnym bogactwie wzrósł do rekordowej wielkości od początku pandemii, ustaliło Global Inequality Lab ufundowane przez francuskiego ekonomistę Thomasa Piketty’ego.

Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że ok. 2,75 tys. miliarderów kontroluje 3,5 proc. globalnego bogactwa. Dla porównania, biedniejsza połowa populacji ma 2 proc. udziału w globalnym majątku.

fot. 3D Animation Production Company/Pixabay
fot. 3D Animation Production Company/Pixabay

W 1995 roku udział miliarderów w globalnym majątku wynosił 1,0 proc., a z ustaleń ekspertów wynika, że najszybciej rósł w okresie pandemii COVID-19. Lucas Chancel, jeden z autorów raportu podał, że miliarderzy wzbogacili się o 3,6 bln EUR od jej początku. W tym samym czasie ok. 100 mln osób wpadło w skrajną biedę, wynika z ustaleń Banku Światowego.

W większości części Ziemi najbogatsze 10 proc. mieszkańców kontroluje 60-80 proc. bogactwa. Największa nierówność panuje w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Tam ponad 75 proc. bogactwa jest w rękach 10 proc. najbogatszych. Kolejne pod względem skrajnej nierówności są Rosja i kraje Afryki subsaharyjskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane