Miliardy na inwestycje

Maria Trepińska
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

PKE wyda do 2020 r. na modernizację, odbudowę mocy i inwestycje ekologiczne 11 mld zł. Przymierza się też do GPW.

Południowy Koncern Energetyczny (PKE) w połowie tego roku rozpoczął budowę nowego bloku energetycznego w Łagiszy. Inwestycja pochłonie około 2 mld zł i powinna być ukończona w czerwcu 2009 r. Na początku przyszłego roku zapadnie decyzja, co dalej z wchodzącymi w skład koncernu zakładami Halemba i Bielsko.

Pierwsze kroki

Do 29 grudnia inwestorzy mają czas na składanie ofert modernizacyjnych. Zarząd PKE, którym kieruje Jan Kurp, szacuje wydatki na niezbędną odbudowę mocy wytwórczych i inwestycje ekologiczne na 11 mld zł do 2020 r. Część środków zamierza uzyskać z GPW.

Niezależnie od planów inwestycyjnych spółka przygotowuje się do konsolidacji z innymi podmiotami w ramach Energetyki Południe (EP). W jej skład mają wejść Enion Kraków, Eneria Pro i elektrownia Stalowa Wola.

— 6 grudnia została zarejestrowana spółka celowa w Katowicach — mówi prezes PKE.

To oznacza, że zapadła ostateczna decyzja. I tak siedziba koncernu EP będzie na Górnym Śląsku, a nie w Krakowie, jak wcześniej spekulowano.

Prezes PKE jest zainteresowany włączeniem do EP Elektrowni Kozienice. Jednak decyzja należy do ministra skarbu.

Zarząd PKE przewiduje, że realnym terminem wprowadzenia koncernu EP na giełdę jest 2008 r. Obecnie załoga PKE ma około 15 proc. akcji. Dwa lata temu walory kosztowały 5 zł, teraz ponad 27 zł.

Wiosenne porządki

W przyszłym roku spółkę czekają poważne porządki w ramach grupy kapitałowej. Prezes Kurp zapowiada sprzedaż akcji i udziały w firmach niezwiązanych z podstawową działalnością energetyczną. PKE zamierza zachować posiadany pakiet akcji w Południowym Koncernie Węglowym (PKW). Co więcej — liczy, że do PKW trafią jeszcze dwie kopalnie węgla kamiennego.

Zarząd PKE zapowiada, że spółka zamknie rok 280 mln zł zysku, przy przychodach 3,5 mld zł. Koncern zatrudnia 5,6 tys. osób. Ma 14 proc. udziału w rynku energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane