Miliardy z narkotyków ratowały system finansowy

MD
14-12-2009, 09:40

…twierdzi Antonio Maria Costa, Dyrektor Wykonawczy Biura ds. narkotyków i przestępstw w ONZ.

- W drugiej połowie 2008 roku płynność była głównym problemem systemu bankowego i dlatego dostępność kapitału była tak ważnym czynnikiem - powiedział Costa w wywiadzie dla Observera.

Twierdzi, że widział dowody wskazujące na to, iż pieniadze z zorganizowanej przestępczości były w momencie największej zapaści systemu finansowego jedynymi dostępnymi kapitałami dla banków stojących na krawędzi bankructwa.

Jego zdaniem, większość z 352 mld USD pochodzących z produkcji i handlu narkotykami została w ten sposób zaabsorbowana przez system finansowy.

Costa ujawnił, że dowody na absorpcję „brudnych pieniędzy” przez system finansowy otrzymał już 18 miesięcy temu od służb wywiadowczych i z prokuratur. Twierdzi iż istnieją dowody iż pieniądze gangów zostały wykorzystane do uratowania niektórych banków przed upadłością.

- Pożyczki międzybankowe pochodziły z pieniędzy z handlu narkotykami i innej nielegalnej działalności. Są wskazówki, że niektóre banki zostały uratowane w ten sposób – powiedział Costa w wywiadzie dla Observera.

Podkreślił, że pieniądze organizacji przestępczych są już częścią oficjalnego systemu i zostały skutecznie „wyprane”.

MD, guardian.co.uk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Miliardy z narkotyków ratowały system finansowy