Miliardy złotych kredytów utknęły w zamrażarce

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 28-06-2010, 00:00

W samym Banku BPH czeka już 700 mln zł. Wkrótce w polskich bankach może ich być ponad 4 mld zł.

Dmuchający na zimne polscy urzędnicy wstrzymali unijne poręczenia dla firm małych i średnich

W samym Banku BPH czeka już 700 mln zł. Wkrótce w polskich bankach może ich być ponad 4 mld zł.

Niedawno polskie instytucje finansowe stanęły w szranki z rywalami z 36 państw w walce o poręczenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-13 (z ang. CIP). Dzięki poręczeniom do polskich firm małych i średnich ma trafić do 1 mld EUR (ponad 4 mld zł) łatwo dostępnych kredytów. Już wiadomo, że kredyty wpadną w poślizg, bo choć negocjacje z EFI są na finiszu, polskie urzędy nie ustaliły zasad programu. Spór musi rozstrzygnąć Komisja Europejska (KE).

Falstart pioniera

Szlak do poręczeń EFI przetarł Bank BPH. Dzięki unijnym gwarancjom przygotował dla firm 709 mln zł, o które mogły się starać od 1 kwietnia 2010 r. Na razie jednak trafił do nich ledwo ułamek tej kwoty, bo po dwóch tygodniach akcja kredytowa została wstrzymana. Wszystko przez brak regulacji prawnych i dociekliwość Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— UOKiK zajął się CIP przypadkowo, przy okazji badania innej sprawy. Uznał, że gwarancje z EFI należy zaliczyć do pomocy publicznej. Tym samym, aby ich udzielanie było zgodne z prawem, potrzeba programu pomocowego, którego nie ma — twierdzi źródło "PB".

Za jego stworzenie odpowiada Ministerstwo Gospodarki (MG), ale resort upiera się, że program nie jest potrzebny. Tym bardziej że poręczenia z EFI działają bez programów pomocowych w całej Unii.

— CIP i oferowane w jego ramach instrumenty finansowe działają na innych podstawach prawnych niż np. polityka spójności, za którą odpowiadają instytucje krajowe. Jest zarządzany bezpośrednio przez KE. Polskie władze nie uczestniczą w jego wdrażaniu, nie określają warunków udzielania wsparcia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw ani też nie mają możliwości ewentualnego egzekwowania wsparcia udzielonego niezgodnie z decyzją i umową — twierdzą przedstawiciele Departamentu Instrumentów Wsparcia MG.

Chcąc rozwiać wątpliwości, rząd skierował jednak sprawę do Brukseli.

— Chcemy zyskać pewność, że pieniądze z kredytów nie stanowią pomocy publicznej. KE powinna wypowiedzieć się na ten temat w ciągu dwóch miesięcy. Staramy się maksymalnie przyspieszyć sprawę — wyjaśnia MG.

Niepotrzebne komplikacje

Banki nie kryją, że w sporze kibicują MG, bo dotychczasowe rozwiązanie daje im więcej swobody.

— Mamy nadzieję, że KE potwierdzi, iż pieniądze z programu CIP nie są pomocą publiczną i ustanawianie programu pomocowego nie będzie konieczne — mówi Małgorzata Typa, dyrektor biura funduszy UE w Banku BPH.

Jeśli jednak nowe przepisy okażą się potrzebne, wznowienie programu może się wydłużyć o kilka miesięcy.

— Warunki dla klientów nie powinny się zmienić. Jedynym problemem będzie dłuższy czas oczekiwania ze względu na większą biurokrację i konieczność raportowania — twierdzi Tomasz Kierzkowski, dyrektor biura funduszy UE w Pekao.

Mimo perturbacji, pośrednicy nie rezygnują z poręczeń EFI. Oprócz Pekao starają się o nie m.in. BOŚ, Europejski Fundusz Leasingowy i dwa duże fundusze poręczeń kredytowych.

— Na szczęście problemy nie wstrzymały negocjacji polskich instytucji z EFI. To, że zamieszanie nie odstraszyło pośredników, świadczy o tym, iż poręczenia są bardzo atrakcyjnym instrumentem — komentuje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu Ramowego na rzecz CIP.

Na decyzję czeka też Bank BPH.

— Liczymy na szybkie przygotowanie rozporządzenia przez MG, co pozwoli uruchomić program. Warunki udzielonych kredytów pozostaną bez zmian — deklaruje Małgorzata Typa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu