Milion akcji dla drobnych akcjonariuszy PC Guard

Katarzyna Latek
opublikowano: 27-05-2009, 00:00

Władze PC Guardu są zdecydowane przeprowadzić scalenie akcji. Prezes chce nawet oddać akcjonariuszom swoje papiery.

Władze PC Guardu są zdecydowane przeprowadzić scalenie akcji. Prezes chce nawet oddać akcjonariuszom swoje papiery.

Informatyczna spółka idzie w ślady Fonu. Robi kolejne podejście do tzw. odwrotnego splitu. Wszystko po to, by nie być na cenzurowanym i zniknąć z Listy Alertów.

— Prowadzimy działalność operacyjną i tylko z nią chcemy być kojarzeni. Nie chcemy występować jako negatywny bohater — mówi Dariusz Grześkowiak, prezes i akcjonariusz PC Guard.

Kurs groszowych akcji PC Guardu ulegał znacznym wahaniom, dlatego spółka trafiła do giełdowego "czyśćca". Zarząd do tej pory miał już kilka pomysłów, jak rozwiązać ten problem. Mowa była o wykupie przymusowym oraz skupie dobrowolnym i handlu paczkami. Pierwszy wariant był dla spółki niedostępny, ponieważ musiałaby mieć w statucie szczegółowe zapisy, objaśniające warunki wykupu przymusowego (późniejsze wprowadzenie takiego zapisu nie może dotyczyć akcji sprzed zmiany statutu).

Wariant drugi został omówiony na spotkaniu z przedstawicielami GPW i zarzucony.

— Wolelibyśmy załatwić tę kwestię bardziej elegancko niż obecnie i przeprowadzić przymusowy skup akcji. Wystarczyłaby ustawa pozwalająca na przymusowy wykup papierów pozostałych po scaleniu. Ponieważ jej nie ma, ostatecznie zdecydowaliśmy się pójść w ślad Fonu — mówi Dariusz Grześkowiak.

Akcjonariusze PC Guardu muszą się przygotować do operacji, porządkując portfele tak, by liczba posiadanych papierów stanowiła wielokrotność stu. Spółka zamierza podpisać umowę z osobą lub instytucją, która uzupełni pakiety do stu kosztem własnych praw do akcji.

— Nie wiem jeszcze, kto to będzie. Jeżeli nie uda mi się znaleźć takiej osoby, jestem gotowy sam to przeprowadzić i oddać swoje papiery. W najgorszym scenariuszu powinien wystarczyć milion sztuk — zapowiada prezes.

Według jego szacunków, operacja będzie dotyczyła maksymalnie 3 tysięcy akcjonariuszy.

NWZA w sprawie scalenia akcji powinno zostać zwołane nie później niż do 10 lipca. Spółka zobowiązała się do tego w piśmie przekazanym władzom giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy