Milionowy pasażer lotniska w Pyrzowicach

PAP
27-07-2007, 14:44

Milionowy w tym roku pasażer został w piątek odprawiony w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. W tym samym czasie ubiegłego roku lotnisko obsłużyło niewiele ponad 750 tys. osób. Oznacza to utrzymanie przekraczającego 30 proc. wzrostu liczby pasażerów.

Jak informują służby prasowe lotniska, w tym roku spodziewany jest kolejny rekord liczby pasażerów - ponad 2 mln, wobec niespełna 1,5 mln osób w 2006 r. Od lipca w porcie funkcjonuje powiększony terminal o powierzchni trzykrotnie większej niż dotąd. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano na poniedziałek, 30 lipca.

Milionowym pasażerem okazał się wiceprezes kooperującej z Fiatem firmy ER.SI Poland Giovanni Genta, podróżujący samolotem LOT-u z Katowic do Turynu we Włoszech. Otrzymał prawo do licznych zniżek oraz zestaw upominków. Połączenie do Turynu zostało uruchomione wiosną właśnie z myślą o przedstawicielach fabryki Fiata i jej kooperantach.

Miesiące letnie to na katowickim lotnisku okres wzmożonego ruchu, związanego m.in. z dużą liczbą wakacyjnych czarterów. Przed tygodniem padł kolejny dobowy rekord odprawy pasażerów - port obsłużył 9.931 podróżnych, wkrótce spodziewa się ponad 10 tys. osób na dobę.

Wybudowany kosztem 80 mln zł nowy terminal umożliwia roczne odprawienie w komfortowych warunkach do 3,6 mln pasażerów. Łączna liczba stanowisk odprawy bagażowo-biletowej wzrosła z 17 do 35, co oznacza możliwość odprawienia 1.170 pasażerów w ciągu godziny, wobec 625 dotychczas.

Uruchomienie nowego obiektu postawiło podkatowickie lotnisko na pierwszym miejscu wśród polskich regionalnych portów lotniczych, jeśli chodzi o wielkość terminali. Za kilka tygodni ruszy także rozbudowa płyt postojowych dla samolotów, a w przyszłości rozważana będzie także budowa drugiego pasa startowego.

Podkatowickie lotnisko należy do najszybciej rozwijających się portów regionalnych w Polsce, a przyrost ilości pasażerów należy do największych w Europie. Przedstawiciele portu nie ukrywają, że myślą już o kolejnej rozbudowie terminalu, aby w perspektywie kilku lat kolejny raz zwiększyć przepustowość lotniska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Milionowy pasażer lotniska w Pyrzowicach