Miliony dla firm z krótką historią

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 29-05-2017, 22:00

Spółki MSP wkrótce będą mogły starać się o gwarancje, które zabezpieczą kredyty m.in. na wdrożenie wyników prac B+R. BGK będzie je oferował do końca 2023 r.

Rodzime mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają w naszym kraju siedmiu na dziesięciu pracowników i tworzą prawie połowę polskiego PKB. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) chce im ułatwić dostęp do finansowania nowatorskich projektów, w tym prac badawczo-rozwojowych. W poniedziałek podpisał umowy o współpracy z dziesięcioma bankami, które będą udzielać kredytów innowacyjnym firmom. Zabezpieczą je bezpłatne gwarancje oferowane przez BGK.

Szefowie BGK i komercyjnych banków podpisali umowy, dzięki którym pieniądze w postaci kredytów trafią do innowacyjnych firm z sektora MSP. Zabezpieczą je bezpłatne gwarancje oferowane przez krajowy bank.
Zobacz więcej

SYSTEM WSPARCIA:

Szefowie BGK i komercyjnych banków podpisali umowy, dzięki którym pieniądze w postaci kredytów trafią do innowacyjnych firm z sektora MSP. Zabezpieczą je bezpłatne gwarancje oferowane przez krajowy bank. Marek Wiśniewski

Fundusz po funduszu

Pod koniec ubiegłego roku państwowy bank utworzył Fundusz Gwarancyjny (FG) z pieniędzy z obecnej perspektywy. Unijne fundusze (525 mln zł) pochodzą z programu Inteligentny Rozwój (POIR), natomiast wkład krajowy będzie uzupełniany przez banki. Warto podkreślić, że nowy instrument jest następcą FG, który był finansowany z programu Innowacyjna Gospodarka z poprzedniej unijnej siedmiolatki. Skorzystały z niego 362 firmy, które zaciągnęły kredyty o wartości 457 mln zł. BGK szacuje, że unijne fundusze przeznaczone na wsparcie nowegoFG pozwolą udzielić gwarancji na kwotę 1,4 mld zł i zabezpieczyć akcję kredytową sięgającą 1,75 mld zł.

— Podejmujemy bardzo trudne wyzwanie. Z jednej strony będziemy finansować obszar obarczony większym ryzykiem strat. Z drugiej bardzo nam zależy, aby na bazie funduszy unijnych zbudować kapitał dla przyszłego finansowania programu gwarancji de minimis, który stał się powszechnym instrumentem wspierania rozwoju MSP — podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, zwraca uwagę, że kredyt bankowy jest nadal najważniejszym źródłem finansowania przedsiębiorstw, a FG powinien ułatwić im dostęp do niego.

— Doświadczenia z realizacji programu gwarancji de minimis, a także gwarancji oferowanych w programie Innowacyjna Gospodarka, pokazują, że jest duże zapotrzebowanie na taki produkt finansowy. Liczymy, że oferta nowego funduszu odpowie na potrzeby rynku i przyczyni się do powstania wielu innowacyjnych projektów — mówi wiceminister rozwoju.

Jak to działa

Gwarancje zabezpieczą spłatę aż 80 proc. wartości kredytu na maksymalnie 20 lat. Państwowy bank będzie ich udzielał za pośrednictwem: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Ochrony Środowiska, Banku Pekao, Banku Polskiej Spółdzielczości, Banku Spółdzielczego w Brodnicy, Krakowskiego Banku Spółdzielczego, PKO BP, Raiffeisen BP oraz SGB-Banku. Instrument chwali Łukasz Figacz, menedżer w zespole R&D Deloitte Advisory. Jego zdaniem, program gwarancji spłaty kredytów jest obok unijnych dotacji i ulg podatkowych jednym z ciekawszych elementów systemu wspierania działalności polskich przedsiębiorstw.

— Przedstawiciele BGK wyciągnęli wnioski z poprzedniej edycji programu i zmienili warunki ubiegania się o wsparcie na bardziej atrakcyjne. Z pewnością z tego instrumentu będzie chciało skorzystać więcej firm niż dotychczas — ocenia Łukasz Figacz.

Istotną zmianą w stosunku do pilotażu — jak podkreśla ekspert Deloitte Advisory — jest zwiększenie maksymalnej wartości gwarancji z 3,5 mln zł do ponad 10 mln zł. Brak opłat za ich udzielenie powinien być dużą zachętą dla drobnych graczy.

Będzie łatwiej

Marcin Mańkowski, menedżer z zespołu ulg i dotacji KPMG, zwraca natomiast uwagę, że instrument jest dostępny jedynie dla firm, które spełniają unijną definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Według niego pieniądze można będzie uzyskać łatwiej niż unijne granty. — Ma to umożliwić m.in. nabór wniosków w trybie ciągłym. Nowy FG oferuje również lepsze warunki od swojego poprzednika. Maksymalna wysokość gwarancji wzrosła z 60 proc. do 80 proc. kapitału kredytu — podkreśla Marcin Mańkowski.

Ekspert KPMG zauważa ponadto, że zmieniły się zasady ubiegania się o wsparcie. — Poprzednio trzeba było spełnić jeden z siedmiu kryteriów, a teraz tylko jeden z szesnastu. W praktyce oznacza to rozszerzenie grona potencjalnych beneficjentów. Pojawiła się m.in. możliwość wnioskowania o gwarancję dla przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat starali się o dofinansowanie w ramach programów wspierania wdrożeń wyników prac B+R lub innowacji i spełnili kryteria wyboru projektów, czego potwierdzeniem jest wynik oceny merytorycznej. Można to odczytywać jako szansę dla firm, które ubiegały się o dotację, pozytywnie przeszły ocenę, lecz ostatecznie nie otrzymały wsparcia z powodu wyczerpania budżetu konkursu — tłumaczy Marcin Mańkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu