Miliony dla małego biznesu z Opolszczyzny

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 07-06-2017, 22:00

Strumień unijnej kasy popłynął do trzech firm z regionu, które wprowadzą na rynek nowatorskie rozwiązania. Na dotacje czeka kolejnych 56.

W środę zarząd województwa opolskiego podpisał pierwsze w tym roku umowy z przedstawicielami biznesu o dofinansowanie unijne. Granty sfinansują projekty związane z wprowadzaniem na rynek nowych produktów i usług oraz nowoczesnymi rozwiązaniami teleinformatycznymi (TIK).

— Nabór dotyczący wsparcia TIK cieszył się rekordowo dużą popularnością wśród firm. Złożyły one aż 127 wniosków o dofinansowanie, a zarząd województwa opolskiego przyznał dotacje 44 przedsiębiorcom, którzy zrealizują przedsięwzięcia o łącznej wartości blisko 26,5 mln zł — podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Granty oferowało poddziałanie 2.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego („Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach”). Minimalna kwota dofinansowania projektu w konkursie wynosiła 100 tys. zł, a maksymalna — 1 mln zł. Dwie pierwsze umowy w ramach tego naboru zarząd województwaopolskiego podpisał z przedsiębiorstwem El12 (sprzedawca artykułów elektrotechnicznych) oraz firmą doradczą Econsulting Natalia Czopik. Otrzymają one granty w wysokości odpowiednio — ponad 113 tys. zł i 307 tys. zł.

Przedsiębiorstwo El12 z Opola przeznaczy dotację na rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

— Projekt dotyczy obsługi klientów. Wprowadzamy czytniki kodów kreskowych, dzięki którym personel firmy będzie mógł sprawdzić, ile towaru jest w każdym z dziesięciu naszych oddziałów, jakie są parametry techniczne danego produktu i jakie ma on zastosowanie — wyjaśnia Regina Dajczak, członek zarządu przedsiębiorstwa El12. Natomiast firma Econsulting Natalia Czopik planuje wydać unijne pieniądze na zakup i wdrożenie innowacyjnego narzędzia — CSRaport.

— To zaawansowany technologicznie system z obszaru analityki biznesowej wspomagający zarządzanie CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu. Projekt będziemy realizować w Strzelcach Opolskich. W jego ramach chcemy oferować audyt CSR, który sprawdzi, czy stosowane w firmie praktyki odnoszą się do norm i standardów w tym obszarze. Będziemy też pomagaćspółkom w raportowaniu działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest to istotne szczególnie w perspektywie wprowadzenia przez Unię Europejską dyrektywy nakazującej niektórym przedsiębiorstwom przedstawianie sprawozdań, które odnoszą się do CSR — podkreśla Szymon Czopik z Econsultingu.

Zarząd województwa opolskiego przyznał też dotacje firmom z powiatu nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego w ramach działania 2.1.3 RPO WO („Nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych”). W konkursie wzięło udział 40 przedsiębiorców, a dofinansowanie otrzymało 15.

Granty zostały przeznaczone na wsparcie inwestycji w nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt produkcyjny, zwiększenie skali działalności firm i poszerzenie zasięgu ich oferty, a także na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych. W środę umowę o dofinansowanie unijne podpisała Fabryka Armatury Przemysłowej Wakmet. Jej projekt dotyczy wdrożenia innowacyjnej technologii produkcji. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 1,4 mln zł, z czego unijne wsparcie to 805 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu