Miliony dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw

  • Materiał partnera
opublikowano: 17-11-2021, 18:23
aktualizacja: 18-11-2021, 09:53

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim otwiera się nowa perspektywa, umożliwiająca przedsiębiorcom pozyskanie środków finansowych z Funduszy Europejskich po raz pierwszy w tak szerokim zakresie.

Rok 2022 będzie kluczowy dla polskiej gospodarki oraz stworzy niepowtarzalną szansę na rozszerzenie działalności firm w zakresie badań, rozwoju oraz innowacji. Gra jest warta świeczki, ponieważ dotyczy oferty z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027 o budżecie 7,9 mld euro oraz Programu Ramowego Horyzont Europa – niemal 95 mld euro. Warunek jest jeden – przedsiębiorca ma rozwijać innowacyjne pomysły samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym.

Przedsiębiorcy uczestniczący w programie Innovation Coach we współpracy z wykwalifikowanym ekspertem – coachem - kreują pomysł na innowację i ustalają praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.

Dla tych, którzy zdobyli już doświadczenie w realizacji projektów badawczych oraz są skuteczni pozyskiwaniu środków finansowych, reguły wydają się prostsze. Co jednak z tymi, którzy dotychczas nie realizowali tego typu przedsięwzięć i nie odnajdują się w Funduszach Europejskich? Z pomocą przychodzi Innovation Coach – II ścieżka instrumentu STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt.

Jak postawić pierwszy krok w świecie innowacji?

Dla większości przedsiębiorców innowacja jest synonimem wynalazku i budzi sporo wątpliwości. Bez obaw, Fundusze Europejskie nie szukają jedynie tak przełomowych rozwiązań jak wynalazek koła, żarówki czy penicyliny. Innowacja jest przez Komisję Europejską rozumiana także jako nowe zastosowanie już istniejącego rozwiązania lub jego ulepszenie, lub wypełnienie niszy w danej branży. Mimo że ostatnie miesiące tego roku nie obfitują w liczne programy dotacyjne, warto wykorzystać ten czas na przygotowanie się na szeroki wachlarz możliwości oferowanych przez FENG od przyszłego roku.

– Już od jakiegoś czasu staramy się w MFIPR nie tylko udostępniać przedsiębiorcom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I projektów, lecz również pomagamy im rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby przedsiębiorcy mająca na celu przygotowanie go do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Skorzystaj z coachingu innowacji i postaw na rozwój!

Innovation Coach to jedyna tak kompleksowa, a zarazem bezpłatna usługa na rynku, stworzona jako wsparcie dla polskich przedsiębiorców pragnących wdrożyć innowacje w swojej działalności. W ofercie znajduje się dodatkowo seria dedykowanych warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom podniesienie kompetencji i dostęp do praktycznej wiedzy. Natomiast sercem projektu jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego uczestnika, czyli coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem w danej branży przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.

– Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości, czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach, pracując z ekspertem branżowym, są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania. Te rozwiązania mogą być następnie przedmiotem wniosków projektowych do FENGa – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która z ramienia Centrum Projektów Badawczych UE przy IPPT PAN nadzoruje realizację projektu Innovation Coach.

Dołącz do nas i zostań innowatorem jutra!

Dotychczas z naszej bezpłatnej usługi skorzystało już 590 firm, a w przyszłym roku kolejnych 300 przedsiębiorstw zostanie objętych coachingiem innowacji. W bazie jest już ponad 180 ekspertów reprezentujących niemal wszystkie branże. Zorganizowaliśmy dla przedsiębiorców 40 specjalistycznych warsztatów. Nie czekaj, dołącz do nas już dziś i przygotuj się na nową perspektywę!

Uczestnicy o projekcie

W ramach udziału w programie został nam przydzielony ekspert, od którego uzyskaliśmy rekomendację oraz szczegółowy opis innowacyjnych działań. Zwrócił szczególną uwagę na potrzebę stworzenia nowego działu badań i rozwoju w naszej firmie, który mógłby wznieść stworzoną przez nas technologię na wyższy poziom i pozwolić na opracowanie nowych konstrukcji zarówno w rozwiązaniach nowych elementów montażowych, jak i tych pozwalających na sterowanie panelami fotowoltaicznymi. Wszystkie uwagi, które otrzymaliśmy od eksperta, oceniam bardzo pozytywnie. Jesteśmy wdzięczni za pomoc przy naszym projekcie, bardzo dziękujemy za możliwość udziału w Innovation Coach.

Łukasz Ogrodnik, Rawen Solar – producent trackerów fotowoltaicznych

Udział w Innovation Coach pozwolił mi utwierdzić się, że moje działania zdążają w dobrym kierunku – innowacyjne kosmetyki naturalne oparte na surowcach roślinnych o potwierdzonym działaniu leczniczym przy pielęgnacji skóry z różnego typu zmianami to przyszły kierunek mojej produkcji. Doświadczony coach pokazał mi, jak wygląda procedura opatentowania autorskich receptur, jak poruszać się wśród już istniejących patentów oraz z jakich funduszy można skorzystać, by pozyskać środki na te działania. Poznałam także możliwości pozyskania środków krajowych na innowacje w obszarach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, co było dla mnie szczególnie cenne. Polecam program Innovation Coach wszystkim przedsiębiorcom, naprawdę warto!

Agnieszka Mich, Mydlarnia Inspiracja – producent innowacyjnych kosmetyków

W Ennbow wierzymy w nowoczesność, innowacyjność i kobiecość. Dlatego nasze ubrania, stworzone z myślą o kobietach, które na co dzień potrzebują elastyczności, mobilności i prezencji biznesowej, są połączeniem klasyki z materiałami high-tech, które zapewniają swobodę ruchu, poczucie świeżości, a przy tym zachowują swój kształt przez cały dzień. Dziękujemy Innovation Coach za rzetelną i merytoryczną pod każdym względem pomoc, którą możemy śmiało polecić wszystkim innym markom chcącym wdrażać pomysły przyszłości już dziś.

Katarzyna Piasecki, Ennbow – producent kobiecej odzieży biznesowej

Tu dowiesz się więcej

Chcesz poznać szczegóły Innovation Coach i wdrożyć innowację w swojej firmie? Weź udział w konferencji „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?” już 15 grudnia 2021 r.

Wydarzenie dedykowane będzie przedstawieniu możliwości, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorstwami dzięki nowej perspektywie finansowej. Konferencja będzie także forum wymiany najlepszych praktyk w odniesieniu do tworzenia w przedsiębiorstwach ekosystemu przyjaznego do prowadzenia działalności innowacyjnej. Poznamy historie sukcesu beneficjentów minionej perspektywy, jak również tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie innowacji. Inicjatywa skierowana jest do polskich firm, zainteresowanych wejściem na ścieżkę innowacji, jak również realizujących projekty B+R+I. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane