Miliony dzieci na świecie są pozbawione zdrowej diety

  • DI
opublikowano: 16-10-2019, 22:00

Co najmniej co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia na świecie jest niedożywione i nie rozwija się prawidłowo — głosi raport „Stan dzieci na świecie 2019: dzieci, jedzenie i odżywianie” Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Szczególnie szkodliwa jest zła dieta w ciągu pierwszego tysiąca dni życia. Wprawdzie zbawienne jest karmienie piersią, ale w ten sposób odżywianych jest tylko 42 proc. dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Blisko 200 mln dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych lub ma nadwagę. Jedna trzecia z nich i niemal dwie trzecie w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat nie jest karmiona produktami zapewniającymi prawidłowy rozwój.

Połowa dzieci poniżej piątego roku życia nie otrzymuje niezbędnych witamin i składników odżywczych, co UNICEF nazwał „ukrytym głodem”. 45 proc. w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat nie je żadnych owoców ani warzyw, a prawie 60 proc. jajek, nabiału, ryb i mięsa. Nieodpowiednie odżywianie powoduje m.in. słaby rozwój mózgu, kłopoty z uczeniem, niską odporność, zwiększoną podatność na infekcje, a w wielu przypadkach nawet przedwczesną śmierć.

— Mimo postępu technologicznego, kulturowego i społecznego straciliśmy z oczu najbardziej podstawowy fakt: jeśli dzieci źle się odżywiają, mają niedobre życie. (...) Nie chodzi tylko o zapewnienie im wystarczającej ilości jedzenia, lecz przede wszystkim odpowiedniego pożywienia. To jest dzisiaj nasze wspólne wyzwanie — powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane