Miliony euro dla start-upów

Kamil Kosiński
opublikowano: 29-03-2010, 13:05

Polscy inżynierowie i izraelski kapitał. To  recepta na globalny sukces stworzonych w Polsce technologii.

Marek Borzestowski, współtwórca Wirtualnej Polski i donator think tanku Instytut Sobieskiego, będzie polską twarzą izraelskiej grupy inwestycyjnej Giza. Poza nim w komitecie inwestycyjnym polskiego projektu Gizy znajdą się m.in. Zygmunt Grajkowski, były partner w Enterprise Investors, Bogdan Wiśniewski, były partner w MCI, oraz Dan Star, niegdyś odpowiedzialny za inwestycje funduszu venture koncernu Intel w naszej części Europy.

Na inwestycje w polskie firmy technologiczne znajdujące się we wczesnym etapie rozwoju mają dysponować kwotą 60 mln EUR. Strategia Gizy zakłada przeprowadzenie w ciągu najbliższych trzech lat 15-20 inwestycji o wartości 3-6 mln EUR każda. Giza planuje obejmować mniejszościowe udziały w start-upach z branż: teleinformatycznej, medialnej, medycznej i zajmujących się technologiami przyczyniającymi się do ochrony środowiska.

— Klasyczny start-up to firma, która jeszcze nic nie sprzedała. Nas interesują przedsięwzięcia w naprawdę zalążkowym etapie, nawet jeśli nie są jeszcze zarejestrowane jako firmy, ale sprowadzają się do grupy osób pracujących nad jakimś pomysłem — mówi Bogdan Wiśniewski.

— W Polsce są dobrzy inżynierowie i świetne pomysły. Nie ma natomiast otoczenia pozwalającego tym pomysłom rozkwitnąć. Pieniądze unijne idą na portale dla psów czy kotów, a istniejące fundusze venture inwestują w firmy generujące już jakąś sprzedaż, a co za tym idzie, obarczone mniejszym ryzykiem — dodaje Marek Borzestowski.

Więcej w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miliony euro dla start-upów