Miliony fałszywych polubień na Facebooku

DI, PAP
opublikowano: 09-09-2017, 20:54
aktualizacja: 09-09-2017, 20:55

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa zidentyfikowali system stron automatycznie generujących polubienia na Facebooku w wyniku wykorzystania wady w kodzie.

Strony oferowały "darmowe polubienia" w zamian za dostęp do kont użytkowników.

Międzynarodowa grupa naukowców sformowana wokół Uniwersytetu Iowa, przy współpracy z Facebookiem, zidentyfikowała ponad 50 stron oferujących darmowe, fałszywe polubienia postów użytkowników w tym serwisie społecznościowym. Polubienia oferowane były w zamian za dostęp do kont, które następnie były używane w celu powtórzenia procedury z innymi użytkownikami.

Według badaczy sieć prowadzących nielegalny proceder stron zdołała wywołać szkody w ponad milionie kont, wytwarzając przy tym ponad 100 mln fałszywych polubień.

Duża liczba polubień treści w serwisie Facebook może przyczynić się do wykorzystania algorytmu, na którym działa serwis w taki sposób, by treść była wyświetlana większej liczbie odbiorców. Polubienia wpływają również na wiarygodność treści w oczach użytkowników Facebooka.

Proceder według naukowców trwa co najmniej od 2015 roku, teraz zaś zyskuje na popularności dzięki dostępowi do zewnętrznych aplikacji zaprojektowanych tak, by mogły wykorzystywać podatności kodu, na którym zbudowany jest serwis społecznościowy Marka Zuckerberga.

Facebook poinformował w czwartek, że podatność umożliwiająca wykorzystywanie luki w zabezpieczeniach została zlikwidowana, a konta które uczestniczyły w procederze zostały zamknięte. Mimo to dziennikarze donoszący o sprawie na terenie Stanów Zjednoczonych z łatwością uzyskali dostęp do jednej z sieci stron oferujących polubienia za dostęp do konta na Facebooku.

Fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane