Miliony na granty dla spółek

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 31-08-2017, 22:00

We wrześniu na przedsiębiorców czeka kilkadziesiąt konkursów z unijnymi dotacjami — przypomina Konfederacja Lewiatan.

W tym miesiącu przedstawiciele biznesu będą mogli przebierać w naborach na dofinansowanie unijne. Aż 27 konkursów dotyczy wsparcia na innowacje oraz projekty badawczo-rozwojowe — wynika z analizy Konfederacji Lewiatan. Jak podkreśla Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, w obecnej perspektywie najwięcej pieniędzy zarezerwowano na przedsięwzięcia B+R oraz nowatorskie rozwiązania. W ramach programu Inteligentny Rozwój firmy mogą ubiegać się o pieniądze na pokryciekosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony własności przemysłowej.

Do wzięcia jest 50 mln zł. Natomiast wsparcie w kwocie 14 mln zł czeka na firmy MSP, które chcą zaistnieć na rynkach kapitałowych. Również mali gracze mogą starać się o granty na usługi świadczone przez instytucje otoczenia biznesu, które pomogą im wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Do zgarnięcia jest 45 mln zł. Dotacje dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć skrzydła poza Polską, są dostępne w programie Polska Wschodnia. Do końca września firmy z tzw. ściany wschodniej, które mają opracowany model biznesowy wejścia na nowe rynki i potrzebują wsparcia na jego wdrożenie, mogą zabiegać o granty. Natomiast 13 września Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi konkurs dla przedsiębiorców, którzy chcą budować przewagę konkurencyjną na unikatowym wzornictwie.

— Wymagania stawiane w konkursach są wysokie. Dlatego organizujące je instytucje powinny oferować firmom realne wsparcie w przygotowaniu wniosku, np. organizując warsztaty informacyjne czy proponując kontakt z ekspertem, który ma doświadczenie w ocenie podobnych przedsięwzięć — mówi Marzena Chmielewska. Zauważa, że w poprzedniej unijnej siedmiolatce możliwe było wspieranie prostszych projektów inwestycyjnych.

— Teraz pozyskanie dobrych przedsięwzięć B+R i innowacyjnych często staje się wyzwaniem. Dlatego niezwykle ważna jest współpraca i dobre relacje między firmami, organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców a administracją — konkluduje Marzena Chmielewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu