Miliony na innowacje i otoczenie biznesu

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

Przedsiębiorcy z opolskiego mogą zdobyć grubą kasę, m.in. na prace badawcze i laboratoria.

Gdyby nie oszczędności z poprzednich konkursów, tych naborów by nie było. Na realizację projektów wyłonionych w poprzednich konkursach poszło mniej pieniędzy, niż było w planie, dlatego zarząd Województwa Opolskiego poszedł na rękę przedsiębiorcom. Zmienił tegoroczny harmonogram Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) i wprowadził dwa nowe nabory. Łącznie jest w nich do wzięcia 25 mln zł.

Dotacje na badania…

Pierwszy konkurs wystartował 5 grudnia. Unijne wsparcie dotyczy poddziałania 1.3.2 „Inwestycje w innowacje w przedsiębiorstwach”. Wnioski można składać do 4 stycznia.

— O dotacje mogą się starać mikro-, małe i średnie firmy lub ich grupy i zrzeszenia. Wspierane będą m.in. inwestycje związane z wdrażaniem rozwiązań innowacyjnych czy zakupem środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac badawczych. Pieniądze można zdobyć także na utworzenie lub rozwój laboratoriów w firmie — mówi Violetta Ruszczewska, główny specjalista z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (UMWO).

To szansa dla przedsiębiorców, którzy planują rozbudowęobecnej lub utworzenie nowej firmy i chcą zróżnicować produkcję przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowego asortymentu lub zmianę procesu wytwarzania. Finalnie projekty powinny prowadzić do utworzenia lub rozbudowy w firmie komórki badawczo- -rozwojowej.

…i przebudowę

Drugi nabór dotyczy poddziałania 1.1.1 „Wsparcie instytucji otoczenia biznesu”. Wnioski będzie można składać od 16 do 30 grudnia. Konkurs jest skierowany do dwóch typów odbiorców. W pierwszym oprócz przedsiębiorstw i ich partnerstw są instytucje działające na rzecz firm i pełniące na ich rzecz usługi, m.in. doradcze, szkoleniowe i informacyjne. Chodzi np. o inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne i przemysłowe, strefy biznesu, uczelnie i jednostki naukowe oraz organizacje pozarządowe. Natomiast druga grupa to klastry lub branżowe centra

biznesu, które skupiają firmy, jednostki badawczo-rozwojowe i organizacje pozarządowe działające na rzecz sektora MSP. Wnioskodawcy powinni mieć doświadczenie w tej działalności i na co dzień współpracować ze sferą badawczo-rozwojową.

— W ramach naboru dofinansowane będą inwestycje w tych instytucjach, które mają poprawić jakość już świadczonych usług lub oferować nowe. Chodzi przede wszystkim o zakup urządzeń i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności okołobiznesowej. Dotacje obejmą także budowę, przebudowę i remont instytucji działających na rzecz przedsiębiorczości w regionie — mówi Violetta Ruszczewska.

Maksymalna dotacja do zdobycia w pierwszym konkursie to 279 tys. zł, natomiast w drugim — 3 mln zł. W obu naborach mikro- i mali przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do 70 proc. poniesionych wydatków. U średnich firm ten wskaźnik wynosi 60 proc., natomiast przedsiębiorstw z sektora transportowego — 50 proc.

s.sacharczuk@pb.pl �

22-333-98-54

WIĘCEJ INFORMACJI

Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ul. Barlickiego 17, 45-083 Opole tel. +48 77 44-04-720 do 22 e-mail: info@opolskie.pl www.rpo.opolskie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Miliony na innowacje i otoczenie biznesu