Miliony na patenty i wzory użytkowe

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 10-04-2017, 22:00

Budowanie strategii ochrony własności intelektualnej to często proces długi i kosztowny. Ale często niezbędny, by skutecznie konkurować

Dziś Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór z dotacjami dla przedsiębiorców z działania 2.3.4 programu Inteligentny Rozwój („Ochrona własności przemysłowej”). Na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony prawnej stworzonych przez siebie rozwiązań szefowie firm dostaną łącznie 50 mln zł.

— Zdaniem wielu przedsiębiorców zabezpieczenie produktów w formie patentów czy praw ochronnych na wzory to kosztowny, długotrwały i zbędny proces. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach jest to standard, bez którego większość firm oraz pomysłodawców w ogóle nie rozpoczyna komercjalizacji, a tym samym nie podejmuje ryzyka konkurowania z innymi podmiotami w branży. Ochrona własności przemysłowej w obecnych warunkach prowadzenia działalności to konieczność — uważa Andrzej Łosiewicz, wicedyrektor departamentu usług proinnowacyjnych PARP.

Wspólny zysk

Rządowa agencja zachęca przedstawicieli drobnego biznesu do wzięcia udziału w konkursie, a rzeczników patentowych do informowania o tym naborze.

— Korzystanie z tego dofinansowania da korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i naszej gospodarce — podkreśla Andrzej Łosiewicz. Jacek Zimoch, menedżer w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, zauważa, że mniejsze firmy rezygnują często z ochrony własności przemysłowej ze względu na wysokie koszty procedury, zwłaszcza na poziomie europejskim i światowym. Jego zdaniem, podobnie jak we wcześniejszych konkursach PARP, preferowane będą projekty dotyczące patentu na wynalazek, a w dalszej kolejności — wzorów użytkowych i przemysłowych, a także przedsięwzięcia przedsiębiorstw, które w ciągu ostatnich trzech lat obrachunkowych wydawały pieniądze na działalność badawczo-rozwojową. Dlaczego ochrona własności intelektualnej w firmach jest tak ważna? W przypadku spółek technologicznych czy posiadających nowatorskie produkty właściwe zabezpieczenie posiadanego know-how może mieć ogromne znaczenie dla prowadzonej przez nie działalności.

— Budowanie odpowiedniej strategii ochrony wypracowanej własności intelektualnej, zwłaszcza gdy była ona poprzedzona wieloletnim czy kosztownym procesem badawczym, ma wpływ na oczekiwane zyski. Czasem wyłączność na konkretne rozwiązanie czy też pierwszeństwo we wprowadzeniu go na rynek sprzyja szybszemu rozwojowi danego biznesu — zwraca uwagę Anna Zaleska, ekspert od dotacji unijnych z firmy doradczej Crido Taxand.

Innowacje tajemnicą

Niektóre firmy nie decydują się jednak na uzyskanie ochrony. Dlaczego? Wiąże się to z koniecznością ujawnienia rozwiązania. Po wygaśnięciu zabezpieczenia wynalazek trafia do tzw. domeny publicznej, co oznacza, że każdy ma do niego dostęp i może z niego skorzystać. Stąd też niektórzy przedstawiciele biznesu chronią swoje innowacje i traktują je jako tajemnicę przedsiębiorstwa.

— Dlatego warto z pomocą doświadczonych ekspertów, rzeczników patentowych określić właściwą strategię ochrony dla własnej firmy czy też branży, w której działają. Bez tego trudno wyobrazić sobie skuteczne konkurowanie np. w sektorze farmaceutycznym czy biotechnologicznym — podkreśla Anna Zaleska.

Inwestorzy, którzy mają apetyt na daną spółkę, często właściwe zabezpieczenie posiadanych przez nią praw postrzegają jako istotny element transakcji. Ekspertka zwraca uwagę, że przedsiębiorcy w ramach działania 2.3.4 mogą powalczyć o dotacje na przeprowadzenie procesu uzyskania ochrony prawa własności przemysłowej zarówno w trybie regionalnym, krajowym, unijnym, jak i międzynarodowym. Wyłączone z tego są zgłoszenia do polskiego Urzędu Patentowego związane z otrzymaniem zabezpieczenia na terenie naszego kraju.

— Granty sfinansują też m.in. opłaty urzędowe i koszty usług zawodowego pełnomocnika, które obejmują przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej. Co więcej, możliwe jest pokrycie wydatków związanych z zakupem analiz i ekspertyz prawnych, ekonomicznych, marketingowych i technicznych dotyczących przedmiotu zgłoszenia lub postępowania. Chodzi np. o wycenę wartości własności intelektualnej, perspektyw rynkowych komercjalizacji oraz uzyskanie wstępnego orzeczenia rzecznika patentowego o zdolności patentowej wynalazku lub zdolności ochronnej wzoru użytkowego — tłumaczy Anna Zaleska. Do tej pory ze wsparcia z tego poddziałania skorzystało 139 przedsiębiorstw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane