Miliony z jednego procentu podatków

16-03-2017, 22:00

Jeśli ktoś chce wesprzeć organizację pożytku publicznego częścią podatku z rocznego zeznania, nie powinien spóźnić się z jego złożeniem

Kiedy wprowadzano w Polsce możliwość przeznaczenia części podatku od dochodów osobistych na działalność społecznie użyteczną, skorzystało z niej mniej niż 1 procent podatników, dokładnie 0,3 proc.

Łączna kwota po raz pierwszy przekazana im w ten sposób w 2004 r., wynikająca z rozliczeń za rok 2003, wyniosła zaledwie 0,03 proc. podatku ogółem należnego fiskusowi. Po ponad 10 latach obowiązywania tego uprawnienia wzrosła ona wielokrotnie, a na korzystanie z niego decydują się już nie tysiące, lecz miliony podatników.

Przeciętnie po 47 zł

Statystyki Ministerstwa Finansów (MF) pokazują, że w 2016 r. do organizacji pożytku publicznego (OOP) trafiło 0,76 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), wynikającego ze wszystkich zeznań za 2015 r. Pieniądze te pochodziły od ponad połowy, bo 59 proc., podatników wykazujących w rozliczeniach należny PIT.

Na rzecz OOP można przeznaczyć 1 proc. PIT za dany rok. W rozliczeniach za 2015 r. przeciętna kwota tej darowizny wyniosła 47 zł. Dla wielu organizacji była odczuwalnym zastrzykiem finansowym. Gdy spojrzeć na tabelę MF z 30 fundacjami i stowarzyszeniami, które otrzymały najwięcej pieniędzy z tego tytułu, okazuje się, że podmiot zamykający listę uzyskał prawie 3 mln zł, a znajdujący się na jej szczycie — ponad 144 mln zł.

W informacji Departamentu Podatków Dochodowych MF podsumowującej darowizny dla OOP z 1 proc. PIT w trakcie ubiegłorocznej akcji rozliczeń podkreślono, że wyraźny wzrost zainteresowania tym uprawnieniem nastąpił w 2008 r., przy składaniu zeznań za 2007 r. To wtedy po raz pierwszy podatnicy nie musieli osobiście wpłacać pieniędzy na konta organizacji, zrobili to za nich naczelnicy urzędów skarbowych. Jednocześne rozszerzono krąg osób, które mogły w tej formie wesprzeć OPP.

Taką możliwość otrzymali wówczas prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, czyli rozliczający się na formularzu PIT-36L, a także grający na giełdzie (co wymaga złożenia PIT-38). Później, począwszy od zeznań za 2009 r., tę darowiznę potrącaną z podatku mogli przekazywać także podatnicy składający PIT-39, w którym uwzględnia się przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Siedem zeznań

W konsekwencji wniosek o przesłanie 1 proc. podatku na rzecz wskazanej organizacji można zaznaczać w siedmiu rodzajach zeznań: PIT-37 (to rozliczenie dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), PIT-36 i PIT-36L (oba zeznania od przedsiębiorców), wspomnianych PIT-38 i PIT-39, a także PIT-CFC (to rozliczenie dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika) oraz PIT-28 (od podatników na ryczałcie ewidencjonowanym).

Według badania KPMG, przed rokiem trzech na czterech podatników deklarowało przekazanie 1 proc. swojego podatku na OOP.

— Taka tendencja powinna utrzymać się w kolejnych latach. Warto mieć świadomość, że ten 1 proc. to podzielenie się podatkiem, który i tak zapłacilibyśmy do urzędu i nie stanowi to dodatkowego obciążenia — zwraca uwagę Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Podatnik zdecydowany wesprzeć działalność społecznie użyteczną za pomocą PIT musi jedynie wybrać organizację, tylko jedną, z wykazu ministra pracy i wpisać do zeznania jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Nazwy nie podaje. Może też zdecydować, czy chce przekazać dokładnie 1 proc. podatku wynikającego z rozliczenia, czy mniejszą kwotę. Jeśli zechce, ma też prawo wskazać cel szczegółowy, na który powinny być przeznaczone pieniądze, oraz wyrazić zgodę na ujawnienie OOP jego danych.

Jeżeli ktoś składa więcej niż jeden PIT, w każdym z nich może zadeklarować przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OOP. Taka sytuacja jest możliwa, np. gdy osoba uzyskująca w 2016 r. określonego rodzaju przychody objęte ryczałtem ewidencjonowanym musiała do końca stycznia rozliczyć je na formularzu PIT-28, a inne osiągane dochody ma obowiązek uwzględnić w zeznaniu sporządzanym do końca kwietnia, np. w PIT-36.

Uwaga na terminy

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku można wypełnić tylko w PIT złożonym terminowo albo w jego korekcie dokonanej nie później niż w ciągu miesiąca od ustawowych dat składania zeznań, czyli do końca maja w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a do końca dziesiątego miesiąca po roku podatkowym w przypadku zagranicznej spółki kontrolowanej w przypadku PIT-CFC. Podatnik ma też obowiązek zapłacić cały należny podatek, co oznacza po prostu uregulowanie niedopłaty wynikającej z obliczeń w rocznym rozliczeniu, jeżeli taka powstanie przy sporządzaniu rocznego zeznania.

Dla potrzeb zrealizowania przez urząd skarbowy deklaracji wsparcia wybranej OOP podatek musi być przelany na jego konto najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu złożenia zeznania, czyli do końca czerwca w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a do końca jedenastego miesiąca po roku podatkowym w przypadku PIT-CFC. Dla podatnika oznacza to w takiej sytuacji zapłatę odsetek za zwłokę w związku z nieterminowym uregulowaniem zobowiązania.

MF wyjaśnia, że jeżeli po przekazaniu 1 proc. na rzecz OPP obniżeniu ulegnie podatek należny (np. w wyniku korekty zeznania albo decyzji organu podatkowego), to zwracana podatnikowi nadpłata zostanie pomniejszona o nadwyżkę ponad kwoty już przesłane, a możliwe do przekazania po obniżeniu podatku należnego. Pieniądze z 1 proc. PIT są przesyłane na rachunki bankowe OOP przez naczelników urzędu skarbowego w okresie od maja do lipca. We wrześniu natomiast przekazują oni tym organizacjom informacje o celu szczegółowym darowizny wskazanym przez podatników oraz ich dane identyfikacyjne i adresowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Miliony z jednego procentu podatków