Miller: wyższe stopy mogą wesprzeć giełdę

opublikowano: 10-01-2018, 09:17

Nie ma powodu do obaw przed wyższymi stopami procentowymi, uważa legendarny inwestor, Bill Miller. W jego opinii, de facto mogą one pomóc w utrzymaniu hossy na giełdzie.

W wywiadzie udzielonym stacji CNBC, założyciel Miller Value Partners stwierdził, że może dojść do podobnej sytuacji jak przed pięcioma laty.

Bill Miller
Zobacz więcej

Bill Miller Bloomberg

Rentowności 10-letnich obligacji  przechodzą przez 2,6 proc. i zmierzają w kierunku 3 proc. Uważam, że możemy mieć do czynienia z podobnym przypadkiem jak w 2013 r., kiedy to rynek wzrósł o 30 proc. Jeśli faktycznie papiery rządowe wzrosną do 3 proc. zobaczymy to samo – powiedział Miller.

Wyjaśnia, że w 2013 r. ludzie zaczęli tracić pieniądze na obligacjach. Zabrali więc środki z funduszy obligacji i lokowali je w funduszach akcji.

Miller jest uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, po 15 latach z rzędu wygranej z rynkiem podczas pracy w Legg Mason.

We wtorek rentowności 10 letnich obligacji rządu USA wzrosły do 2,55 proc. osiągając najwyższy poziom od marca 2017 r. Ich rentowność nie przekroczyła poziomu 3 procent od początku 2014 r. W marcu ubiegłego roku po raz ostatni przekroczyły barierę 2,6 proc.

Zdaniem Millera, rynek giełdowy może zyskać kolejny impuls dzięki obniżeniu stawek podatku od osób prawnych. Prezydent Donald Trump podpisał w grudniu projekt ustawy, który obniżył stawkę podatku dla firm z 35 do 21 proc. 

Cięcia podatkowe są prawdopodobnie już częściowo wliczone w ceny, ale może nie w całości i nie na całym rynku, ponieważ mamy do czynienia np. z firmami podnoszącymi minimalne wynagrodzenie, dającymi premie i bonusy – powiedział Miller. Dodaje, że "…ludzie, którzy otrzymują premie 1000 USD prawdopodobnie mają marginalną skłonność do skonsumowania 99 proc. Część może być zainwestowana np. w akcje”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy