Milusin powrócił w ręce Piłsudskich

Jacek Zalewski
opublikowano: 15-11-2000, 00:00

Milusin powrócił w ręce Piłsudskich

Miasto Sulejówek hipotecznie zwróciło Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego dworek Milusin, ofiarowany w roku 1923 „Naczelnemu Wodzowi swemu przez żołnierza Niepodległej Polski“. Akt notarialny podpisała w dworku córka marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (na zdjęciu; w głębi — Jolanta Koczorowska, burmistrz Sulejówka).

Dworek przetrwał w dobrym stanie okupację niemiecką. Po wojnie został zajęty przez towarzyszy radzieckich, a po roku 1956 miasto Sulejówek umieściło w nim przedszkole — na ponad 43 lata. W roku 1970 cała nieruchomość została wyrokiem sądowym zawłaszczona przez skarb państwa jako „mienie opuszczone“ — z naruszeniem prawa PRL. Pretekstem zaboru było... niepłacenie od 1945 r. podatku od nieruchomości.

Cała dekada upłynęła na szukaniu formuły prawnej zwrotu Milusina oraz środków na budowę przedszkola. Dopiero w roku 2000 przyjęto symetrię obciążeń finansowych — budżet Sulejówka wziął na siebie przedszkole, natomiast urządzenie Muzeum Rodzinnego Marszałka Józefa Piłsudskiego jest zadaniem fundacji, a głównie wnuków marszałka — Joanny Onyszkiewicz i Krzysztofa Jaraczewskiego. Będzie to poważne przedsięwzięcie inwestycyjne, jako że koszt samego remontu kapitalnego dworku szacuje się na 2 mln zł. JAZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane