Mimo nerwowej końcówki, giełdy w USA na plusie

WST
05-03-2008, 22:07

Do momentu publikacji tzw. Beżowej Księgi, cyklicznego raportu Fed o stanie amerykańskiej gospodarki i komunikatu Ambac, na  parkietach za oceanem dominowały relatywnie dobre nastroje. Indeksy spokojnie rosły zarówno na NYSE, jak i na Nasdaq mimo, że dane z rynku pracy mocno rozczarowały. Przeciwwagą dla nich okazał się jednak odczyt wskaźnika ISM dla sektora usług.

Oprócz Fed, trzy grosze do nerwowego finiszu dorzucił Ambac Financial Group, wicelider sektora ubezpieczycieli obligacji. Firma by zapobiec obniżeniu ratingów postanowiła sprzedać nowe akcje o wartości co najmniej 1,5 mld USD i zapowiedziała wstrzymanie udzielania gwarancji dla niektórych produktów strukturalnych.

Inwestorów przestraszyły też nieco rekordowe wyceny ropy i złota.

Na zamknięciu najważniejsze indeksy odnotowały jednak dodatnie zmiany.

Według niezależnej agencji ADP, w lutym w największej gospodarce świata ubyło 23 tys. miejsc pracy. Specjaliści zakładali wzrost o 18 tys. Wzrosła wydajność pracowników w sektorach pozarolniczych w IV kwartale, jednak towarzyszył temu  silniejszy od prognoz wzrost jednostkowych kosztów pracy, co nie jest dobrą wiadomością odnosząc do kondycji amerykańskiej gospodarki.

Pozytywnie zaskoczył indeks ISM. Zamiast oczekiwanej wartości na poziomie 47,3 pkt. wzrósł on do 49,3 pkt. Nadal jednak pozostaje poniżej bariery rozgraniczającej wzrost od recesji. Neutralny okazał się natomiast odczyt wskaźnika zamówień w przemyśle w styczniu. Spadł on zgodnie z projekcjami o 2,5 proc.

Jak widać dana są bardzo mieszane i nie dają jasnego obrazu sytuacji jaka panuje w amerykańskiej gospodarce. Gdyby opierać się wyłącznie na wypowiedziach „ekspertów” pokroju Buffeta czy Greenspana, mamy już do czynienia z recesją.

Potwierdziła to na swój sposób Beżowa Księga. Władze monetarne stwierdziły w niej, że obserwuje się spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, głównie za sprawą załamania sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i postępującego pogarszania się rynku nieruchomości.

Informacja ta doprowadziła do wahań indeksów pod koniec sesji. Wskaźnik Dow Jones IA zszedł nawet poniżej wtorkowego poziomu zamknięcia. Ostatecznie DJ zakończył dzień zyskując 0,34 proc., zaś Nasdaq Composite wzrósł o 0,55 proc.

Cena akcji Ambac zniżkowała momentami o ponad 16 proc. Cieszyć się natomiast mogli akcjonariusze Yahoo. Broniąca się przed wrogim przejęciem ze strony Microsoft spółka negocjuje m.in. z Time Warner.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mimo nerwowej końcówki, giełdy w USA na plusie